۷۸ مطالعه کوهورت کشور ارزشیابی شدند

۷۸ مطالعه بزرگ همگروهی آینده‌­نگر (کوهورت) از ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی با محوریت اثرگذاری در سال جاری مورد ارزشیابی با روش نوین بر اساس اثرگذاری، برون‌ده، انطباق با اهداف و جمعیت تحت پوشش درکمیته علمی ساختار و مأموریت‌های شبکه‌های تحقیقاتی قرار گرفتند.

دکتر رسول یاراحمدی، رئیس دفتر توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با بیان اینکه مطالعات بزرگ همگروهی آینده‌­نگر (کوهورت) در راستای شناسایی عوامل خطر اقلیمی بیماری‌های غیرواگیر از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: به منظور بررسی عملکرد تحقیقات وسیع کشوری در پاسخگویی به نیاز­های عرصه سلامت، معاونت تحقیقات و فناوری بر آن شد تا برنامه ارزشیابی نوین در سال ۱۴۰۲ را در دستور کار خود قرار دهد. این برنامه برای اولین بار پس از تشکیل مطالعات فوق در سطح وزارت بهداشت برگزار شد.

یاراحمدی هدف اصلی برنامه ارزشیابی را بررسی کیفیت عملکرد پژوهشی در راستای تاثیرگذاری مطالعات بر شاخص‌های سلامتی دانست و افزود: بررسی روش اجرای مطالعات، رعایت اصول به اشتراک‌گذاری نتایج و داده‌ها و برون‌دادهای علمی از سایر محورهای ارزشیابی مهمترین هدف در ارزشیابی برنامه‌های کوهورت به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: فرآیند ارزشیابی توسط کمیته علمی- تخصصی با ابزار پرسشنامه استاندارد (وزن‌دهی شده) متشکل از ۱۱ شاخص (با وزن ۳۰۰ نمره) مطابق برنامه معین بر اساس مستندات ارائه‌شده توسط محقق‌های اصلی طرح‌­ها در دفتر توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بهار ۱۴۰۲ انجام شد.

به گزارش سیناپرس به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در این برنامه تعداد ۷۸ مطالعه از ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی وارد فرایند ارزشیابی شدند. نتایج حاصل از بررسی کیفیت عملکرد مطالعات بزرگ همگروهی آینده‌نگر اعلام خواهد شد. این نتایج در برنامه‌ریزی‌های دفتر توسعه هماهنگی و ارزیابی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اجرای برنامه‌های توانمندسازی محققان اصلی جهت انطباق اهداف مطالعات به منظور شناسایی عوامل خطر اقلیمی و برنامه‌­ریزی جهت مراقبت و تعدیل آنها کمک‌کننده خواهد بود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا