رشد معنوی انسان؛ فلسفه اصلی راهپیمایی اربعین

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، رشد معنوی انسان و بازیابی انرژی روح و جسم را از جمله اصلی ترین فلسفه رویداد بزرگ راهپیمایی اربعین عنوان کرد و گفت: رویداد بزرگ پیاده روی اربعین باید از ابعاد مختلف مدیریتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، معنوی و مردم شناسی مورد مطالعه قرار بگیرد.

به گزارش سیناپرس، روز سه شنبه 7 شهریور، نشستی پیرامون اهمیت رویداد بزرگ پیاده روی اربعین با حضور دکتر علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی و دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد.

دکتر علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در این نشست گفت: جاذبه های گردشگری از دو بعد مکان محور و زمان محور مورد بررسی قرار می گیرند. امروزه جاذبه های مکان محور جای خود را به جاذبه های زمان محور داده اند؛ در حال حاضر اهمیت جاذبه های زمان محور به گونه ای است که در زمره مهمترین سیاستگذاری گردشگری قرار گرفته است.

وی افزود: طیف برگزاری جاذبه های زمان محور(رویدادها) بسیار متنوع است؛ رویدادها متاثر از موضوع های مختلف میراث فرهنگی ، کشاورزی، آیینی، دینی و مذهبی و …. هستند. رویدادها ظرفیت های بالقوه ای دارند که می توانیم متناسب با سلیقه و ذائقه مسافران و گردشگران از آن استفاده کنیم. وی خاطرنشان کرد: اثرات ابر رویداد پیاده روی اربعین تنها محدود به عراق نیست. 6 استان غربی ایران از آذربایجان غربی تا ایلام و همچنین دو استان سیستان و بلوچستان و خرسان رضوی نیز درگیر برگزاری این رویداد هستند. مسیر زائران نیز از 12 استان کشورمان با محوریت 5 استان مانند همدان و کهگیلویه و بویراحمد می گذرد.

توجهی به رویکرد معنوی سفر نکرده ایم

به گزارش سیناپرس، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز در این نشست گفت: بحث جاذبه گردشگری بسیار مهم است. مرکز ثقل گردشگری جاذبه است. موتور گردشگری بدون داشتن جاذبه حرکت نمی کند. مزیت در گردشگری نیز اهمیت دارد. مزیت عامل اصلی برنده بودن در رقابت گردشگری است. هرچند مزیت حمل و نقل و مدیریت و .‌‌.. مهم است اما مزیت جاذبه جایگاه بالاتری دارد. امروزه کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه، علاوه بر فراهم ساختن زیرساخت ها به دنبال ایجاد جاذبه های گردشگری نیز هستند.

وی افزود: در میان جاذبه های مزیت آور، رویدادها از اهمیت زیادی برخوردارند. اهمیت این مساله باعث شده این جوامع با توجه به منابع شان به لحاظ زمانی و مکانی رویدادی را خلق کنند از اینرو خلق یک رویداد و توجه به جاذبه ها مزیت محسوب می شود.

وی اظهارداشت: رویدادهای بزرگی مانند پیاده روی اربعین از دو منظر اجتماعی و فرهنگی قابل مطالعه است. از دیدگاه اجتماعی، مدیریت این ابر رویداد بسیار سخت است زیرا انبوه زیادی از مردم در یک زمان و مکان مشخص از یک نقطه ای به نقطه دیگر سفر می کنند. از دیدگاه فرهنگی نیز مساله گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا گردشگری یکی از مولفه های فرهنگی قلمداد می شود؛ گردشگر یک رسانه ای است که پیامی را از یک نقطه به نقطه انتقال می دهد. این مولفه نیز باید مورد مطالعه قرار بگیرد.

وی یادآورشد: در کتاب های علمی گردشگری تنها از مکه و زیات خانه خدا به عنوان بزرگترین رویداد مذهبی نام می برند در حالی که رویداد پیاده روی اربعین نیز بسیار اهمیت دارد زیرا خیل عظیمی از زوار امام حسین (ع) که حدود 15 الی 16 میلیون نفر می شوند، از یک مسیری پیاده روی را آغاز  و به سمت کربلا راهی می شوند.

وی تصریح کرد: ضمن مزیت گردشگری، رویکرد معنوی سفر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. متاسفانه ما به رویکرد معنوی سفر توجهی نکرده ایم. این مساله باید تقویت شود. انگیزه اصلی مردم از سفر، بازگرداندن آرامش روح شان است. روح پدیده غیر مادی و معنوی است که تنها چند صباح در کالبد بدن گرفتار است. روح برای رهایی از این کالبد و زندان  نیاز به استراحت و سفر دارد. ما به دلیل اهمیت این مساله چندین دوره کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت با رویکرد سلامت معنوی برگزار کرده ایم. پنجمین دوره آن نیز امسال 18 مهر ماه برگزار می شود. خوشبختانه برگزاری چنین کنفرانسی مورد توجه بسیاری از محققان خارجی نیز قرار گرفته است.

ایمانی تاکید کرد: رویکرد معنوی در تمامی گونه های گردشگری به ویژه ابر رویداد پیاده روی اربعین قابل مطالعه است. این رویداد مذهبی وابستگی زمانی و مکانی دارد اما برخی از رویدادها فقط وابستگی زمانی یا مکانی دارند. قطعا مدیریت این رویداد بسیار سخت است. فلسفه اصلی راهپیمایی اربعین این است که مردم با ورود به کانال و اتصال به آن چیزی که دوست دارند، به آرامش برسند. این پدیده بزرگ طی 200 الی 300 سال اخیر در ایران شکل گرفته و مردم به علت ارتباط معنوی خاص با سیدالشهدا(ع) خودجوش هر سال به راهپیمایی اربعین می روند.

 رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گفت: سه مقوله هدف، موضوع و انگیزه در رویداد بزرگ پیاده روی اربعین قابل مطالعه است. زائران در این رویداد اتصال به خالق را بیشتر احساس می کنند. رشد معنوی انسانی، بازیابی انرژی جسم و روح، شور و شعف، فلسفه اصلی راهپیمایی اربعین است.

به گفته وی، مدیریت این راهپیمایی اربعین نیز طی سال های آینده بسیار اهمیت دارد. برای کنترل و مدیریت این راهپیمایی باید نقطه آغاز را مد نظر قرار دهیم. مسافت بصره تا کربلا 500 کیلومتر است. چنین مسافتی طی سال های آینده جوابگوی نیازهای زائران نیست. ما می توانیم وسعت مکانی اربعین را افزایش دهیم. اعلام کنیم پیاده روی اربعین از تمام شهرها به سمت کربلا است و اگر  یک نفر از شهر خودش به سمت کربلا حتی یک تا 2 کیلومتر را نیز طی کند، ثوابش به او می رسد. همچنین می توانیم به فکر مقصد مکمل در ایران باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: همچنین این رویداد بزرگ باید از ابعاد مختلف مدیریتی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، معنوی و مردم شناسی مورد مطالعه قرار بگیرد.

گزارش: فرزانه صدقی  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا