ایجاد کتابخانه‌ ملی اشیاء توسط محققان دانشگاه شریف

مدیر دفتر خدمات مدیریت پروژه و مدل‌سازی اطلاعات ساخت شریف، از ایجاد “کتابخانه‌ ملی اشیاء BIM”، به عنوان بستری کارآمد برای معرفی محصولات تولیدی در کشور خبر داد.

از دانشگاه صنعتی شریف؛ در میان فناوری‌های جدید توسعه داده شده، مدل‌سازی اطلاعات ساخت یا BIM جایگاه ویژه‌ای در جهان پیدا کرده و به ابزاری کارآمد برای تسهیل تحول دیجیتال تبدیل شده است.

با وجود توسعه‌ استفاده از BIM در نقاط مختلف جهان، این فناوری مترقی هنوز در کشور ما به خوبی شناخته نشده و توسعه نیافته است. کتابخانه‌ ملی اشیاء BIM که دفتر مدیریت پروژه و مدل‌سازی اطلاعات ساخت دانشگاه صنعتی شریف (PMBIM) آن را توسعه داده، به عنوان مرجعی جامع و قابل اطمینان، به منظور فراهم کردن امکان استفاده از قابلیت‌های مترقی BIM و تحول دیجیتال در صنعت کشور ایجاد شده است.

امین الوانچی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف روز یکشنبه در این باره گفت: به طور معمول، مهندسان و معماران طی فرآیند طراحی دیجیتال مبتنی بر BIM نیاز دارند که پس از تعیین محصولات مورد نظر برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی، عمرانی و صنعتی، مدل‌های دیجیتال محصولات را در طراحی‌های خود جای‌گذاری و استفاده کنند.

وی افزود: بدیهی است تمایل طراحان به استفاده از محصولاتی در طراحی است که مدل‌های BIM آن‌ها در دسترس باشد و طراحان بتوانند ارزیابی کاملی از قابلیت‌های آن‌ها از طریق مدل دیجیتال داشته باشند. کتابخانه‌ ملی اشیاء (http://www.nlbo.ir) بستری برخط برای تسهیل ارتباط بین طراحان و تولیدکنندگان محصولات فراهم کرده است. تولیدکنندگان محصولات می‌توانند مدل‌های دیجیتال محصولات خود را با همکاری تیم کتابخانه‌ ملی اشیاء در قالب استاندارد ایجاد کرده و با به اشتراک‌گذاری آن در این بستر در دسترس طراحان قرار دهند.

واقعیت افزوده (Augmented Reality) محصولات

الوانچی یادآور شد: با توسعه‌ استفاده از تلفن‌های همراه و تبلیت‌های هوشمند، تیم کتابخانه‌ ملی اشیاء با بهره‌گیری از مدل‌های BIM محصولات، اقدام به توسعه‌ مدل‌های واقعیت افزوده یا AR محصولات نیز کرده است. فناوری واقعیت افزوده با اضافه کردن و نمایش دادن مدل دیجیتالی محصولات در دنیای واقعی، دنیای واقعی را با دنیای مجازی پیوند می‌دهد.

وی تاکید کرد: به این ترتیب، خریداران محصولات تولیدی می‌توانند با بهره‌مندی از فناوری AR و بدون نیاز به جای‌گذاری محصول واقعی، جزییات ظاهری محصولات تولیدی را در فضای واقعی مورد نظر خود مشاهده و محصول، مدل یا رنگ مورد نظر خود را با اطمینان خاطر انتخاب کنند. استفاده از فناوری AR سبب تسریع برقراری ارتباط بین تولید کنندگان و مشتریان محصولات می‌شود و می‌تواند کمک شایانی به افزایش سرعت تصمیم‌گیری و رضایت‌مندی مشتریان، افزایش فروش محصولات و در نتیجه افزایش درآمد تولید کنندگان محصولات کند.

طرح تشویقی ایجاد مدل واقعیت افزوده(AR) رایگان

وی گفت: تیم توسعه دهنده‌ کتابخانه‌ ملی اشیاء در طرحی تشویقی و به منظور آشنا ساختن تولید کنندگان با قابلیت‌های جدید دنیای دیجیتال، اقدام به ایجاد مدل واقعیت افزوده (AR) یکی از محصولات تولید کنندگان صنعت ساخت کشور به صورت رایگان است. این طرح تا کنون از طرف تولید کنندگان محصولات مورد استقبال قرار گرفته است. با توجه به علاقه‌مندی و استقبال تولید کنندگان از این طرح، تیم کتابخانه‌ ملی اشیاء تصمیم دارد تا به مدتی محدود این طرح را تمدید کند.

الوانچی افزود: علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب‌سایت کتابخانه‌ ملی اشیاء مدل‌سازی اطلاعات ساخت به آدرس: http://www.nlbo.ir یا به وب‌سایت دفتر مدیریت پروژه و مدل‌سازی اطلاعات ساخت شریف به آدرس: https://pmbim-sharif.ir مراجعه یا صفحات شبکه‌های اجتماعی دفتر مدیریت پروژه و مدل‌سازی اطلاعات ساخت شریف را دنبال کنند.

نمایشگاه های مجازی (Virtual showroom) معرفی محصولات

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف اظهار داشت: تیم کتابخانه‌ ملی اشیاء با بهره‌مندی از بستر ایجاد شده در مدل‌سازی اطلاعات ساخت اقدام به ارائه‌ خدمات نمایشگاه مجازی برای تولید کنندگان محصولات کرده است. تولید کنندگان با استفاده از نمایشگاه مجازی می‌توانند با گذر از محدودیت‌های مکانی و زمانی، فضایی مجازی را برای معرفی انواع مدل‌های محصولات تولیدی خود تهیه کنند. تولید کنندگان در این فضا محصولات خود را با کیفیت بصری بالا، توضیحات متنی کافی و امکان برقراری تعاملات ۲۴ ساعته‌ متقابل با مشتریان، به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند.

الوانچی گفت: توسعه‌ کتابخانه‌ ملی اشیاء BIM تا کنون پیشرفت مناسبی داشته است. اما گسترش کامل آن، به گونه‌ای که بتواند به خوبی پاسخگوی نیازمندی‌های فعالین این حوزه باشد، نیاز به فرهنگ سازی و آشنایی فعالان صنعت ساخت و ساز کشور دارد. به منظور توسعه‌ فرهنگ استفاده از این فناوری، تیم توسعه دهنده‌ کتابخانه‌ ملی اشیاء BIM اقدام به برگزاری وبینارهای آشناسازی فعالان صنعت و طرح‌های تشویقی معرفی تکنولوژی‌های دیجیتال نوین، مانند طرح AR رایگان از محصولات، در گذشته کرده است و ارائه‌ سمینارها، وبینارها و طرح‌های جدید را نیز در برنامه خود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا