کشف کشتی باستانی ۲۳۰۰ ساله در آب های مصر

تیمی از باستان شناسان مصری در مطالعات جدید خود در آب های ساحلی این کشور موفق به شناسایی بقایای یک کشتی غرق شده متعلق به قرن سوم قبل از میلاد شدند. این کشتی در مکانی در دریای مدیترانه، تقریباً در فاصله ۶۵۰ متری از ساحل العالمین کشف شد که در آن کوزه های مختلف باستانی و سایر اشیا دست نخورده وجود دارد.

به گزارش سیناپرس، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر اعلام کرد: یک کشتی ۲ هزار و ۳۰۰ ساله در سواحل این کشور شناسایی شده که حاوی محموله ای سالم و دست نخورده است. این کشف جدید در جریان عملیات غواصی و بررسی باستان شناسی زیر آب انجام شده است.

مصطفی وزیری دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر در این رابطه گفت:منطقه العالمین در قرن سوم پیش از میلاد در سواحل شمالی مصر دارای اهمیت زیادی بوده و بنادر تجاری متعددی در آن وجود داشته است.

وزیری در ادامه توضیحاتش افزود: این کشف علاوه بر اهمیت علمی، شواهد جدیدی از وضعیت مصر و منطقه از نظر تجاری، اقتصادی و گردشگری ارائه می دهد.

ایمن اشماوی، رئیس بخش آثار باستانی مصر در شورای عالی آثار باستانی این کشور نیز در رابطه با روند مطالعه کشتی فوق الذکر، توضیح داد: در طول کار بررسی باستان شناسی در منطقه، بقایای چوبی کشتی غرق شده در کنار صد ها قطعه سفال پیدا شد.

این اشیا شامل تعداد زیادی کوزه وارد شده از جزیره رودس در یونان بود که در دوران باستان برای نگهداری و حمل و نقل شراب استفاده می شد.

اشماوی در ادامه توضیحاتش خاطرنشان کرد: این کوزه ها در تپه های شنی بستر دریا  و نزدیکی جزیره ای صخره ای در کنار کشتی پیدا شده اند که نشان می دهد کشتی پس از برخورد با جزیره در طول سفر تجاری خود غرق شده است.

به گزارش سیناپرس، پژوهشگران این ماموریت باستان شناسی زیر آب با استفاده از تکنیک تصویر برداری سه بعدی (فتوگرامتری) مستندات باستان شناسی این محوطه را مستند سازی و مورد مطالعه قرار دادند.اداره مرکزی آثار باستانی غرق شده مصر در حال مطالعه سناریوهایی برای برخورد با یافته های باستان شناسی احتمالی موجود در این سایت و  شناسایی راه هایی برای انتقال ایمن آن ها از محوطه و حفظ آن ها است.

در حال حاضر تیمی از باستان شناسان دریایی و غواصان در این محل مستقر بوده و پیش بینی می شود این ماموریت در طول فصل تابستان تکمیل شود  تا اسرار بیشتری از کشتی باستانی فوق کشف شود.

مترجم: احسان محمدحسینی

منبع: egyptindependent

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا