راه‌اندازی سامانه‌ پایش هوشمند پست‌های توزیع برق در پژوهشگاه نیرو

سرپرست مدیریت فناوری پژوهشگاه نیرو گفت: با راه‌اندازی این سامانه، امکان رؤیت‌پذیری شبکه برق افزایش یافته و توانایی کنترل بهتر شبکه برای بهره بردار فراهم می شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از وزارت نیرو، “لیلا عبدی” با بیان اینکه جمع‌آوری اطلاعات بهره‌برداری از شبکه، گردآوری و ارسال داده با کمترین دخالت مستقیم انسانی از مهم‌ترین دستاوردهای این سامانه است، افزود: در حال حاضر ۸ نمونه از این محصول در خروجی ترانسفورماتورپست‌های توزیع نیروی برق پژوهشگاه نیرو نصب شده و در حال بهره‌برداری است.

وی در رابطه با نحوه کارکرد این سامانه اظهار کرد: درصورتی‌که شبکه به سامانه هوشمند برای پایش خاموشی مجهز شود، این سامانه با کمک اطلاعات ارسالی توسط تجهیزات مربوطه، هشدار وقوع خاموشی در شبکه را صادر خواهد کرد، همچنین در صورت دریافت گزارش قطعی از جانب مشترکان، صحت‌سنجی گزارش، از طریق اطلاعات دریافتی از این سامانه هوشمند به‌راحتی قابل انجام است.

سرپرست مدیریت فناوری پژوهشگاه نیرو افزود: تعیین ظرفیت بارگذاری دینامیکی برای ترانسفورماتورهای نصب‌شده در پست‌های توزیع، از جمله قابلیت‌های این سامانه بوده که باعث افزایش عمر ترانسفورماتورها، کاهش خرابی و در نتیجه کاهش هزینه‌های مرتبط با تعمیرات آنها می‌شود.

عبدی، کاربرد دیگر این سامانه را پایش وقوع خاموشی در شبکه عنوان کرد و گفت: این سامانه همچنین قابلیت اندازه‌گیری و محاسبه پارامترهای ولتاژ، جریان، توان اکتیو و راکتیو، فرکانس، ضریب توان، هارمونیک‌ها و نمایش آنها به کاربر را دارا است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس پروژه “طراحی و اجرای پایلوت کاربست حسگرهای مغناطیسی اندازه‌گیری جریان و ولتاژ در شبکه توزیع هوشمند” که به کارفرمایی پژوهشگاه نیرو “به نمایندگی از شرکت توانیر” و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی به عنوان مجری دانشگاهی انجام شد، با استفاده از حسگرهای مغناطیسی، پیاده‌سازی یک سامانه پایشی با کاربردهای پایش بارگذاری ترانسفورماتورها، پایش خاموشی‌های شبکه، پایش نامتعادلی، هارمونیک‌ها، توان راکتیو، ولتاژ، ضریب توان و شبکه محقق شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا