یافته های جدید محققان پاسخ داد؛
چرا اکثر افراد مبتلا به بیماری قلبی از اختلال خواب رنج می برند؟

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به بیماری های قلبی، اختلالات خواب را تجربه می کنند. یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه فنی مونیخ در مطالعه اخیر خود، به بررسی تأثیر بیماری های قلبی بر تولید هورمون خواب ملاتونین در غده پینه آل پرداختند. به گزارش سیناپرس، بر اساس نتایج تحقیقاتی، به نظر می رسد که یک گانگلیون واقع در ناحیه گردن، نقش پررنگی در ارتباط بین بیماری های قلبی و اختلالات خواب دارد.

مطالعات پیشین نشان داد: سطح ملاتونین می تواند در بیماران قلبی، کاهش یابد. این پدیده، نشان می دهد که چگونه بیماری های قلبی می توانند کل سیستم بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

غده پینه آل یا صنوبری، غده ای داخل مغز است که مسئول تولید ملاتونین، هورمون خواب است. مثل قلب، غده صنوبری نیز توسط سیستم عصبی خودمختار که مسئول تنظیم فرآیندهای غیر ارادی بدن است، کنترل می شود. اعصاب مربوط به هر دو اندام، از گانگلیون ها، به طور خاص گانگلیون گردن سرچشمه می گیرند.

گانگلیون ها، مجموعه ای از سلول های عصبی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند. آنها بخشی از سیستم عصبی محیطی هستند که سیگنال های عصبی را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می کنند.

تیم تحقیقاتی با بررسی گانگلیون گردن موش ‌های مبتلا به بیماری قلبی، دریافتند که تجمع ماکروفاژها در این ناحیه، باعث التهاب و زخم در گانگلیون می شود که این امر به نوبه خود، می تواند به تخریب سلول های عصبی بی انجامد. علاوه بر موش ها، در انسان ها نیز رشته ‌های بلندی به نام آکسون از این سلول ‌های عصبی گسترش یافته و به غده صنوبری متصل می ‌شوند.

به گزارش سیناپرس،در مراحل پیشرفته بیماری، کاهش قابل توجهی در تعداد آکسون ‌های متصل به غده صنوبری در مغز موش‌ ها مشاهده شد که منجر به کاهش سطح ملاتونین و اختلال در ریتم شبانه روزی در این حیوانات شد.

محققان توضیح دادند: ما موفق شدیم تا با استفاده از داروهایی برای از بین بردن ماکروفاژهای موجود درگانگلیون گردن، تولید هورمون ملاتونین را در موش ها به حالت اولیه بازگردانیم؛ این کشف، نه تنها بر نقش گانگلیون در این فرآیند، تاکید می ‌کند، بلکه ما را امیدوار می کند که می توان با توسعه داروهای جدید، از ایجاد اختلالات برگشت ‌ناپذیر خواب در افراد مبتلا به بیماری های قلبی، جلوگیری کرد.

به گزارش سیناپرس، یافته های تحقیقاتی در مجله Science منتشر شده اند.

مترجم:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا