تاثیر داروی آزمایشی سرطان در کاهش بیماری قلبی

داروی آزمایشی سرطان، نوید جدیدی را در کاهش سرعت بیماری قلبی ناشی از تصلب شرایین نشان می دهد.

به گزارش سینا پرس فارس، محققان اغلب داروهایی را کشف می کنند که علاوه بر درمان یک بیماری، می تواند بیماری دیگری را نیز درمان کند. ساراکاتینیب نمونه ای از این داروهاست. این دارو در ابتدا به عنوان یک درمان بالقوه برای سرطان، بیماری ریه و آلزایمر مورد آزمایش قرار گرفت. با این حال، محققان دانشکده پزشکی نیویورک نشان داده‌اند که این دارو می‌تواند تأثیر مثبتی بر آترواسکلروز، وضعیتی که در آن رسوبات چربی در رگ‌های خونی تجمع می‌یابد، داشته باشد. هنگامی که این رسوبات به پلاک تبدیل می شوند، می توانند جریان خون را مسدود کرده و منجر به حمله قلبی یا سکته شوند.

محققان نمونه‌های خون افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (ASCVD) را که قبلاً از استاتین‌ها (داروهای کاهنده کلسترول خون جهت پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون) استفاده می‌کردند، آنالیز کردند. آنها این نمونه ها را با نمونه های اهداکنندگان سالم مقایسه کردند تا ژن های مسئول التهاب و پاسخ ایمنی را شناسایی کنند.

با بررسی هزاران ژن، محققان دریافتند که ساراکاتینیب می تواند به طور قابل توجهی سیگنال های التهابی در نمونه های خون انسان و بافت های بیمار را تا بیش از 90 درصد کاهش دهد. این یافته نشان می دهد که ساراکاتینیب ممکن است یک درمان موثر برای بیمارانی باشد که به درمان استاندارد استاتین به خوبی پاسخ نمی دهند. ساراکاتینیب علاوه بر کاهش التهاب، فعالیت ژن‌هایی را نیز افزایش می‌دهد که به حذف رسوبات پلاک از شریان‌ها کمک می‌کنند. این اثر دوگانه آن را به یک درمان بالقوه ارزشمند برای یماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک تبدیل می کند.

بنابراین گزارش، محققان ساراکاتینیب را بر روی مدل‌های حیوانی از جمله خرگوش و موش آزمایش کردند. این دارو نتایج چشمگیری را نشان داد و التهاب ناشی از پلاک را در خرگوش‌ها تا حدود 97 درصد در مقایسه با حیوانات درمان‌نشده کاهش داد. در موش‌ها، منجر به کاهش 80 درصدی سلول‌های مرتبط با التهاب در پلاک‌ها و کاهش رسوب پلاک به میزان 48 تا 70 درصد، بسته به دوز، شد.

کیارا جیانارلی نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: «روش مهندسی معکوس ما برای یافتن کاربردهای جدید برای داروهای قدیمی، در تئوری، می تواند برای کشف روش های درمانی عملاً برای هر بیماری که شامل التهاب باشد، به کار گرفته شود. از آنجایی که این مواد شیمیایی قبلاً برای ایمنی آزمایش شده‌اند، این تکنیک رویکردی سریع و مقرون‌به‌صرفه برای توسعه دارویی ارائه می‌دهد.»

در حالی که ساراکاتینیب امیدوارکننده به نظر می رسد، محققان می گویند انجام آزمایشات بالینی برای تعیین اثربخشی و ایمنی آن در درمان بیماران مهم است. تیم تحقیقاتی قصد دارد از همین رویکرد برای کشف درمان‌های بالقوه برای سایر شرایط التهابی مرتبط با بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک، مانند آرتریت روماتوئید و دیابت نوع 2 استفاده کند. ذکر این نکته ضروری است که علیرغم یافته های مثبت، ساراکاتینیب همچنان به آزمایشات بیشتری نیاز دارد تا از اثربخشی و ایمنی آن در بیماران اطمینان حاصل شود.

این مطالعه نتایج امیدوارکننده ای را برای ساراکاتینیب به عنوان یک درمان بالقوه برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری قلبی ناشی از تصلب شرایین ارائه می دهد. با کاهش التهاب و ترویج حذف رسوبات پلاک، این دارو پتانسیل را در بهبود نتایج برای بیماران در معرض خطر بالای حملات قلبی نشان می دهد. با این حال، تحقیقات و آزمایشات بالینی بیشتری برای تعیین اثربخشی و ایمنی آن در درمان افراد مبتلا به ASCVD ضروری است.

مترجم: فتانه حق پرست

منبع: studyfinds

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا