۷۰ درصد مشکل جمعیت کشور، مشکل فرهنگی است

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور با بیان این‌که ۷۰ درصد مشکل جمعیتی کشور، مشکلی فرهنگی است؛ گفت: در این حوزه باید فرهنگ خانواده رشد پیدا کند. برخی زنان و مردان فرزندآوری را مانع آزادی خود می‌دانند.

دکتر انسیه خزعلی در پنل تخصصی «رویان برای ایران جوان» که به مناسبت سالگرد بازدید مقام معظم رهبری از پژوهشگاه رویان برگزار شد، با بیان این‌که لازمه خانواده داشتن فرزند است، گفت: در مورد خانواده و جمعیت حرکت‌های خوبی شده و قانون جوانی جمعیت تمرکز به مسائل اقتصادی دارد، اما حقیقت آن‌ است که مشکل جمعیتی کشور مشکلی فرهنگی است که در این حوزه باید فرهنگ خانواده رشد پیدا کند. 

وی با اشاره به این‌که رویداد خانواده و جمعیت با فرمان رئیس‌جمهوری آغاز شده و اختتامیه آن سال آتی برگزار خواهد شد، افزود: امیدواریم با همکاری جهاددانشگاهی حرکت خوبی در حوزه جمعیتی کشور داشته باشیم. ۷۰ درصد مشکل جمعیت، مشکل فرهنگی است که برخی زنان و مردان فرزندآوری را مانع آزادی خود می‌دانند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با بیان این‌که متاسفانه در دهه‌های آینده وضعیت مناسبی از نظر جمعیتی نخواهیم داشت، گفت: یکی از مؤلفه‌های پیشرفت، جوانی جمعیت است که باید در این‌مقوله حرکت روبه‌رشد داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: در زمینه بیمه‌ها در سال گذشته اقداماتی انجام شده و بیمه ناباروری را دولت پیگیری کرد و سهم بیمه ناباروری از ۹۰ درصد به ۱۰۰ درصد رسید. در زمینه بیمه دوران شیردهی و … اقداماتی انجام شده است. همچنین موضوع حمایت از فریز تخمک، اهدای جنین و حفظ جنین از موضوعاتی است که در دست انجام است.

خزعلی با بیان اینکه آمار ۳۰۰ هزار مورد سقط جنین از  شهدای جنگ ۸ ساله دفاع مقدس نیز بیشتر است، گفت: مواردی مانند تغذیه و سبک زندگی و بالا رفتن سن باروری از مسائلی است که باعث ناباروری شده است. نیاز به فرهنگ‌سازی داریم و باید کار فرهنگی کنیم و این یک سال همه دستگاه‌ها در این زمینه در یک جهت فعالیت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا