راه اندازی کارخانه تولید کاتالیست های خودرو به زودی

رئیس سازمان جهاددانشگاهی یزد از راه اندازی کارخانه تولید کاتالیست های خودرو خبر داد و گفت: با ایجاد بستری مناسب برای توسعه نوآوری و فناوری در بین دانشگاه ها، زمینه اشتغال و تربیت 7 هزار دانشجو را فراهم کرده ایم.

محمدرضا دهقانی فیروزآبادی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی یزد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سیناپرس گفت: مجموعه جهاددانشگاهی یزد از معدود جهاددانشگاهی های کشور است که در قالب سازمان اداره می شود. این سازمان متشکل از واحد جهاددانشگاهی یزد، دانشگاه علم و هنر و پژوهشکده نوین است. هریک از این سه حوزه ها دستاوردهای فناورانه و پژوهشی دارند.

وی افزود: پژوهشگران پژوهشکده نوین در حوزه هایی مانند بایو مواد، نانو مواد و مواد سرامیکی فعالیت انجام می دهند. در این پژوهشکده یک سری پروژه های فناورانه اجرا می شود که نیازهای جامعه و صنعت را برآورده می کند. پروژه لاینرها از جمله آنهاست که نیازهای صنعت نفت را برآورده می سازد.

وی اظهارداشت: در حوزه بایو مواد نیز اقدام به تولید زخم پوش هایی کرده ایم که در آستانه تجاری سازی است. در حوزه کاتالیست ها نیز به منظور کاهش آلایندگی خودروها به دانش ساخت و تولید کاتالیست های خودرو دست پیدا کرده ایم. این طرح نیز که یکی از نیازهای جدی کشور است و اکنون در مرحله تجاری سازی به سر می برد و به زودی نیز کارخانه تولید کاتالیست های خودرو در یزد توسط جهاددانشگاهی راه اندازی می شود؛ در حال حاضر زیرساخت های ایجاد این کارخانه از نظر ساختمان و سوله فراهم شده و در آستانه حمل ماشین آلات است. پیش بینی می شود این کارخانه حداکثر شش ماه نخست سال آینده راه اندازی شود.

وی تصریح کرد: همچنین در حوزه کشاورزی نیز چند پروژه در دست اجرا داریم. بحث رنگدانه های گیاهی از جمله این طرح هاست. در این طرح رنگدانه های گیاهی که دارای ثبات هستند، استخراج می شوند تا در صنایع مختلف از جمله صنعت نساجی و بهداشتی مورد استفاده قرار بگیرند. این طرح نیز در آستانه ورود به بخش صنعت است.

دهقانی فیروزآبادی به دیگر برنامه های این سازمان اشاره کرد و به خبرنگار سیناپرس گفت: همچنین به زودی مرکز نوآروی دانشگاه علم و فرهنگ راه اندازی خواهد شد. ایجاد مرکز نوآوری فناوری های نرم و هویت ساز جهاددانشگاهی یزد را نیز در حوزه فرهنگی پیگیری می کنیم. این مرکز نیز به زودی راه اندازی خواهد شد. علاوه بر این در حوزه پزشکی نیز به دنبال فناوری های نو در حوزه پزشکی از راه دور هستیم. امیدواریم با اجرای این طرح ها، تغییر و تحول جدی در جهاددانشگاهی یزد داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان جهاددانشگاهی یزد با اجرای این طرح ها چقدر می تواند زمینه اشتغال زایی جوانان را فراهم کند، گفت: ایجاد کارخانه ای مانند کاتالیست های خودرو امید آفرین است زیرا پیش از این دانش تولید این کاتالیست ها را نداشتیم که به واسطه آلایندگی ها ضربه و زیان زیادی به جامعه وارد می کرد. با ایجاد این کارخانه ضمن رفع نیاز جامعه، زمینه اشتغال تعدادی از جوانان کشور در سطح بالای دانشی و تحصیلات عالی فراهم خواهد شد. این امر مایه مباهات است که انشاالله به زودی رخ می دهد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی یزد افزود: همچنین ما در حوزه دانشگاه علم و هنر در مقاطع مختلف ارشد و دکترا نیز دانشجو تربیت می کنیم. این دانشگاه نیز بستری را فراهم کرده تا دانشجویان بتوانند دستاوردهای فناورانه خوبی داشته باشند. تعدادی از دانشجویان نیز با راه اندازی مرکز نوآوری می توانند فعالیت های خودشان را ادامه دهند. سازمان جهاددانشگاهی یزد بسترساز توسعه نوآوری و فناوری در بین دانشگاه ها بوده و تاکنون حدود 7 هزار دانشجو را تربیت کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که با اجرای این طرح ها ضمن اشتغال زایی، چقدر توانسته ایم ارزآوری به همراه داشته باشیم و از خروج ارز جلوگیری کنیم؟ اظهارداشت: اکنون در یک سری کارها مانند راه اندازی و تولید کاتالیست ها، مالک و سرمایه گذار اصلی خود جهاددانشگاهی است. قطعا این فعالیت می تواند به کاهش خریدهای ارزی دولت کمک کند. در بخشی دیگر نیز ما بسترساز فعالیت های فناورانه دانشجویان و جوانان هستیم. شاید نقش مستقیمی نداشته باشیم اما با حمایتی که انجام می دهیم، زمینه توسعه صادرات و کاهش محصولات وراداتی ارزبر را فراهم می کنیم. ما اکنون برای دانشجویان زمینه ای را فراهم کرده ایم که آنها می توانند محصولات تولیدی شان را صادر کنند و بخشی از نیازهای جامعه را نیز برطرف سازند.

گفتگو: فرزانه صدقی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا