نبود ارتباط دانشگاهیان و سیاستمداران تبعات ناخوشایندی دارد

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: به دلیل نبود ارتباط میان دانشمندان و سیاستمداران، ما شاهد تنش‌ها و بحران‌های مختلفی هستیم و متاسفانه راهکارهایی که تاکنون ارائه شده، منجر به برقراری صلح و توسعه پایدار نشده است.

«نخستین کنگره بین‌المللی دیپلماسی ملل» با همراهی دانشگاه اصفهان و اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم سیاسی ایران، در دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است و «ایران، تمدنی ماندگار» به‌عنوان شعار این کنگره مطرح شد.

 حسین هرسیج، رئیس دانشگاه اصفهان، امروز ۱۸ تیرماه در اولین روز برگزاری این کنگره به بیان دو نکته در رابطه با دیپلماسی علمی و جایگاه و اهمیت شهر اصفهان پرداخت و با تاکید بر اینکه دیپلماسی علمی از انواع دیپلماسی عمومی محسوب می‌شود، اظهار کرد: تقارن حضور همزمان دیپلمات‌های کشورهای خارجی، دانشگاهیان و نخبگان در این کنگره را به فال نیک می‌گیریم، چرا که دیپلماسی علمی یک ارتباط دو سویه میان علما و دانشمندان از یک سو و سیاستمداران و دیپلمات‌ها از سوی دیگر به منظور دستیابی به اهداف ارزشمندی چون صلح و ثبات بین‌المللی است.

وی ادامه داد: متاسفانه نبود ارتباط دوسویه میان این دو نهاد منجر به تبعات ناخوشایندی برای بسیاری از کشورها از جمله کشورهای منطقه ما شده است. انتظاری که از دانشگاهیان داریم این است که ما را برای شناخت مسائل یاری کنند، از موضوعات، تحلیلی علمی داشته باشند و در نهایت راهکارهایی را برای حل معضلات پیشنهاد دهند.  

هرسیج افزود: همچنین، انتظاری که از سیاستمداران و دیپلمات‌ها می‌رود این است که از تجویزهای آنی و فوری برای حل مشکلات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی پرهیز کنند. آن‌ها باید نخبگان علمی را در حوزه‌های مختلف به رسمیت بشناسند.

وی تاکید کرد: به دلیل عدم پیوند میان دانشمندان و سیاستمداران ما شاهد تنش‌ها و بحران‌های مختلفی مانند بحران محیط زیست هستیم و متاسفانه راهکارهایی که تاکنون ارائه شده، منجر به برقراری صلح و توسعه پایدار نشده است.

وی در ادامه به ایراد سخن در خصوص اهمیت شهر اصفهان پرداخت و تصریح کرد: ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیم موجود در شهر اصفهان، آن را به شهری منحصر به فرد تبدیل کرده است. در هیچ استانی از ایران، شما دانشگاه‌ها و مجموعه‌های علمی بزرگی مانند دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه هنر و شهرک علمی تحقیقاتی را یکجا نمی‌یابید. علاوه بر این، شهر اصفهان به دلیل دارا بودن فرهنگ و تاریخی غنی به عنوان «پایتخت تمدن و فرهنگ» به نصف جهان معروف است.

رئیس دانشگاه اصفهان در پایان خاطر نشان کرد: با وجود چنین ظرفیت‌های که وجود دارد امیدواریم دیپلماسی علمی و فرهنگی با همکاری‌های علمی و بین‌المللی باعث تقویت روابط ایران با کشورهای منطقه بشود و دانشگاه اصفهان به‌عنوان دانشگاه برتر و جامع بتواند با یاری دانشگاهیان استان اصفهان به راهکارهای علمی و شایسته‌ای در خصوص معضلات و مشکلات کشور، منطقه و جهان دست یابد و از این‌رو صلح و توسعه پایدار در جهان برقرار شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا