ترمیم التهاب پوست با عصاره گل محمدی و جوی دو سر

پژوهشگران یکی از شرکت های مرکز نوآوری و شتابدهی (منش) سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با عصاره گل محمدی و جوی دو سر موفق به تولید محصول ضد التهاب و ترمیم کننده پوست شدند.

هانیه فهمیده، مدیر تحقیقات و پژوهش شرکت وارکاتک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سیناپرس گفت: این محصول فرمولاسیون پیشرفته ضد التهابی و ترمیمی است که از عصاره گل محمدی و جو دو سر ساخته شده است. این محصول خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدان، نرم کنندگی، مرطوب کنندگی و خواص ترمیم کنندگی برای پوست دارد.

وی افزود: عصاره گل محمدی خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان دارد که می تواند به تسکین و محافظت از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند. همچنین عصاره گل محمدی خواص قابض دارد که می تواند به سفت شدن و تقویت پوست کمک کند و ظاهر خطوط و چین و چروک را کاهش دهد.

وی اظهارداشت: عصاره جو دو سر نیز بتاگلوکان دارد. بتاگلوکان ها فواید مختلفی برای پوست از جمله خاصیت ضد پیری دارند. همچنین بتاگلوکان ها می توانند به تسکین و آبرسانی پوست کمک کرده و قرمزی و التهاب را کاهش دهند. کمک به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش آن ظاهر خطوط ریز و چین و چروک از دیگر خاصیت های عصاره جو دو سر است.

وی تصریح کرد:عصاره گل محمدی برای درمان یک سری از بیماری ها مانند اگزما، پسوریازیس(Psoriasis) ، آکنه و روزاسه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.  پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که متاسفانه هم اکنون هیچ درمان دارویی برای آن پیدا نشده است. تنها راه درمانی آن  اکنون کورتیکواستروئیدها است که عوارض زیادی برای مبتلایان به دنبال دارد؛ این داروی شیمیایی خارش و پوست ریزی های بیماران را بیشتر می کند.

فهمیده به سیناپرس گفت: عامل بیماری رزاسه نیز ناشناخته است. در این بیماری نیز جوش های ریزی در سطح بدن بیمار به وجود می آید که باعث خارش پوست می شود. این محصول به دلیل خاصیت ضد التهابی اش می تواند این بیماری را در مراحل اولیه درمان کند.

این پژوهشگر یادآورشد: جوش هایی که عامل باکتریایی دارند نیز با جو دو سر که خواص آنتی باکتریال دارد، می تواند در عرض دو روز کاملا از بین برود و جای جوش هم اصلا باقی نماند.

وی خاطرنشان کرد: این محصول برای زخم های جراحی که اسکار ایجاد کرده اند نیز می تواند کاربرد داشته باشد؛ اگر چنانچه زخم بخیه جوان باشد طی 4 تا 5 ماه گوشت و پوست های اضافی از بین می رود. اگر زخم کهنه باشد بیمار حداقل پس از یک سال استفاده از این محصول مداوا می شود.

وی ادامه داد: این محصول برای کسانی که دچار آفتاب سوختگی هستند نیز قابل استفاده است. افرادی هم که دارای سوختگی عمیق هستند، پس از ترمیم زخم می توانند کدری پوست شان را با استفاده از این محصول برطرف کنند.

به گفته وی، صفر تا صد این محصول (مواد اولیه، مواد گیاهی و عصاره گیری های) توسط پژوهشگران این مجموعه تهیه شده است.

فهمیده به وجه تفاوت این محصول نسبت به نمونه های مشابه داخلی و خارجی اشاره کرد و در این خصوص به سیناپرس گفت: در حال حاضر نمونه های مشابه داخلی با استفاده از مواد شیمیایی تهیه می شوند و عوارض ناخواسته ای نیز به دنبال دارند اما این محصول کاملا طبیعی است و هیچ عارضه ای ندارد. همچنین قیمت محصولات خارجی بسیار گران است. قیمت این محصول نسبت به نمونه های مشابه خارجی بسیار مقرون به صرفه تر است.

وی به چالش های اجرای این طرح پرداخت و اظهارداشت: اصولا برای اخذ مجوزها سخت گیری های زیادی می شود. ما اکنون در مرحله کارآزمایی بالینی و روند اخذ مجوزهای این محصول هستیم. امیدواریم که هرچه زودتر این پروسه طی شود. خوشبختانه تست های حساسیت زا و سلامتی آن انجام شده و تاکنون نیز هیچ عارضه ای گزارش نشده است.

گفتگو: مهگل غفاری

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا