برنامه های جدید تولید علم در حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: افزایش و ارتقای فعالیت اعضای هیات علمی، جهت توسعه تولید علم در برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار دارد.

دکتر یونس پناهی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مرجعیت علمی در کشور، گفت: افزایش و ارتقای فعالیت اعضای هیات علمی، جهت توسعه تولید علم در برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار دارد.

وی افزود: در حال حاضر 2 هزار عضو هیات علمی داریم که اغلب مربوط به بخش بالین هستند و مقالات کمی دارند. ولی اگر 50 درصد از این افراد در تولید مقاله مشارکت کنند تولید علم در کشور رشد و شتاب می یابد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت تسریع تولید علم در کشور، عنوان کرد: باید سیاستگذاری پژوهش و افزایش انگیزه اعضای هیات علمی در اولویت راهکارهای پیشنهادی جهت توسعه تولید علم باشد.

پناهی اختصاص بودجه ویژه به دانشگاه‌هایی که برنامه موفقی در این جهت دارند را یک راهکار پیشنهادی دانست و اظهار داشت: ارائه فرصت مطالعاتی یک ساله و اعطای مشوق‌های همکاری مانند گرنت و اعتبار پژوهشی به منظور ارتقای فعالیت علمی اعضای هیات علمی از برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری است.

وی یادآور شد: برگزاری همایش مشترک معاونت آموزشی با اعضای هیات علمی، استفاده از پتانسیل هیات علمی پژوهشی و دانشجویان دکترای پژوهش محور جهت همکاری با این گروه، بررسی و نظارت بر اجرای مفاد آیین‌نامه مربوط به پویایی علمی در دانشگاه‌ها، ایجاد ارتباط و همکاری بین اعضای هیات علمی علوم پایه و بالین و اصلاح قوانین جذب هیات علمی از جمله راهکارهایی است که برای فعال ساختن این گروه لازم به نظر می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا