ناسا نادرترین عنصر حیات را در قمر زحل شناسایی کرد

یک کشف جدید شانس یافتن حیات در دنیایی دیگر را افزایش داده است. ناسا از کشف فسفر، نادرترین عنصری که برای حیات ضروری است، در اقیانوس‌های قمر انسلادوس زحل خبر داده است.

به گزارش سیناپرس، شش عنصر برای زندگی ضروری هستند که شامل کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر و گوگرد می شود. از میان آن‌ها، فسفر سخت‌ترین است، به طوری که دانشمندان معتقدند که نادر بودن نسبی آن در کیهان می ‌تواند محدودیت سختی را برای رایج بودن حیات فرازمینی ایجاد کند.

اما اکنون، اخترشناسان برای اولین بار فسفر را در یکی از امیدوارکننده‌ ترین مکان‌های منظومه شمسی برای یافتن بالقوه حیات کشف کرده ‌اند. انسلادوس قمر زحل که محل اقیانوس جهانی آب مایع است که در زیر پوسته ای یخی پنهان شده و مطالعات قبلی بسیاری از مواد حیاتی برای زندگی در آنجا و همچنین شرایطی مانند دما و قلیائیت را که می تواند برای زندگی مطلوب باشد شناسایی کرده است.

محققان داده‌های جمع‌ آوری‌ شده توسط کاوشگر کاسینی ناسا را که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ زحل و قمر آن را بررسی کرده بود، مورد مطالعه قرار دادند.

این تیم پژوهشی بر روی ذرات یخی که در حین عبور از حلقه E جمع‌آوری شده بود، تمرکز کرده و ترکیب عناصری را که در آنجا پیدا کردند را تجزیه و تحلیل کردند. با انجام این کار، محققان غلظت بالایی از ترکیباتی به نام فسفات سدیم را کشف کردند که مولکول هایی از اتم های سدیم، اکسیژن، هیدروژن و فسفر هستند.

سپس، دانشمندان در آزمایشگاه‌ های دیگر آزمایش‌هایی را برای بازآفرینی اقیانوس بیگانه که می ‌تواند این نشانه‌ها را تولید کند، انجام داده و دریافتند که غلظت فسفر در انسلادوس حداقل ۱۰۰ برابر بیشتر از غلظت فسفر در اقیانوس‌های زمین است. آزمایش‌های ژئوشیمیایی بعدی نشان داد که این غلظت‌ها از طریق فعل و انفعالات یا در بستر سرد دریا یا اطراف دریچه‌های گرمابی، امکان‌پذیر است.

کریستوفر گلین (Christopher Glein) یکی از محققین این مطالعه، گفت: غلظت ‌های بالای فسفات نتیجه فعل و انفعالات بین آب مایع غنی از کربنات و مواد معدنی سنگی در کف اقیانوس انسلادوس است و ممکن است در تعدادی دیگر از جهان‌های اقیانوس نیز رخ دهد. این عنصر کلیدی می تواند به اندازه کافی فراوان باشد که به طور بالقوه از وجود حیات در اقیانوس انسلادوس پشتیبانی کند. این یک کشف خیره کننده برای اختر زیست شناسی است.

به گزارش سیناپرس، با این حال، محققان هشدار می دهند که یافتن مواد مناسب برای زندگی لزوماً به معنای وجود حیات نیست. به هر حال، آشپزخانه شما ممکن است تمام مواد لازم برای تولید یک کیک را داشته باشد، اما ممکن است به درستی با هم ترکیب نشده باشند. با این حال، این یک ایده جذاب است و یافتن سخت‌ترین عنصر، شانس وجود حیات را تا حد زیادی افزایش می ‌دهد.

شرح کامل این تحقیق و یافته های حاصل از آن در مجله تخصصی Nature منتشر شده است.

مترجم: نداجوادهراتی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا