بنیاد ملی نخبگان از نهادهای نخبگانی حمایت می‌کند

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد: در دور جدید فعالیت‌های این بنیاد از نهادهای نخبگانی به عنوان واحدهای توانمندساز حمایت می‌شود.

ناصر باقری‌مقدم در اختتامیه پنجمین دوره محراب‌اندیشه افزود: این واحدها در کشور تعریف و سپس براساس میزان اثرگذاری رتبه‌بندی و در نهایت برحسب امتیازات کسب شده مورد حمایت‌ بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد: راه‌حل مشکلات کشور را باید در شاخه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی جست‌وجو کرد. فضای امروز کشور با فعالیت‌های اندیشکده‌ای در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی انطباق بسیار خوبی دارد و خوشبختانه نشست‌ها و جلسات متعددی در این حوزه برگزار می‌شود. این فضا هم برای افراد فعال در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی و هم برای کشور مفید خواهد بود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه این بنیاد راهبردهای متنوعی دارد، ادامه داد: بنا به دلایل مختلف، در سال‌های گذشته رویکرد بنیاد ملی نخبگان بیشتر به سمت حمایت و پشتیبانی از مستعدان رشته‌های فنی و مهندسی بوده، به‌طوری‌که در پایگاه‌های اطلاعاتی این بنیاد، اغلب اجتماع ۶۵۰۰۰ نفره نخبگانی را متخصصان و مستعدان حوزه‌های علوم فنی و مهندسی تشکیل می‌دهند و سهم علوم انسانی بسیار کم است، اما با اصلاح رویکردها، از سال گذشته، اقدامات، فرآیندها و برنامه‌های متنوع و مختلفی برای شناسایی، هدایت و حمایت از اجتماع نخبگانی شاخه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی طراحی شده که بخشی از آنها در حال اجرا است.

باقری‌مقدم به ظرفیت‌های دانشگاه تهران در حوزه علوم انسانی تأکید کرد: با توجه به اینکه دانشگاه تهران بر اساس شاخص‌های مختلف، از جمله مهم ترین دانشگاه‌های کشور در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی است، بنیاد تلاش دارد در قالب همکاری با این دانشگاه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، برنامه‌ها و طرح‌های متنوعی را در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی اجرا کند.

وی یادآور شد: بنیاد ملی نخبگان پیشتر برنامه‌های خود را برای حمایت از افراد مستعد و نخبه و رسیدن آنان به مرحله اثرگذاری در جامعه بومی طراحی می‌کرد اما در دور جدید علاوه بر افراد، نهادهای نخبگانی نیز مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان قرار خواهند گرفت و بر این اساس از هسته‌ها و اندیشکده‌های علوم انسانی نیز به عنوان واحدهای توانمندساز حمایت می‌شود تا این واحدها در کشور تعریف و سپس بر اساس میزان اثرگذاری، رتبه‌بندی شوند، در نهایت هر کدام از این واحدها بر اساس امتیازات کسب شده می‌توانند از حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان بهره‌مند شوند.

رییس بنیاد ملی نخبگان به مزیت‌های اندیشکده‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی اشاره کرد و گفت: تیم‌سازی، جوانگرایی و حل مسائل کشور با نگاه چند بعدی، از مزایای اصلی این اندیشکده‌ها است اما این نوع فعالیت آسیب‌های مختلفی نیز دارد. به عنوان نمونه در برخی موارد راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط آنها سطحی است و این در حالیست که یک اندیشکده برای آن‌که بتواند در کشور اثرگذار باشد، باید بتوانند راه‌حل‌های نوآورانه اما عمیق و پخته ارائه دهد.

باقری مقدم اضافه کرد: مساله بعدی، استقلال مالی اندیشکده‌ها و دستیابی آنها به منابع مالی است تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند، بنابراین این اندیشکده‌ها باید با مفهوم کسب‌وکار و نظام کسب‌وکار آشنا باشند. علاوه بر این موارد، سیاسی شدن یکی دیگر از آسیب‌های جدی در کمین این اندیشکده‌ها است چراکه اساساً آنها ظرفیت سیاسی شدن بسیار بالایی دارند از این رو همواره باید تلاش کنند استقلال رأی و اندیشه خود را حفظ کنند.

وی خاطرنشان کرد: اثرگذاری اندیشکده‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی به استمرار و تداوم فعالیت‌ها نیاز دارد.

به گزارش سیناپرس به نقل از بنیاد ملی نخبگان، در این مراسم که با ارائه تیم‌های فعال آینده روشن ١۴٠١ در سالن فردوسی دانشکده ادبیات پردیس مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، پاویون تخصصی بنیاد ملی نخبگان، مرکز نوآوری شروع، مرکز رشد اندیشکده علوم‌ انسانی و مجموعه کوثر تشکیل شد.

اختتامیه پنجمین دوره محراب‌اندیشه با حضور باقری‌مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، حجت‌الاسلام کرمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، علی اسدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار ‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا