تبادل علمی بین دانشگاههای ایران با دانشگاه دخترانه قزاقستان

رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی از دانشگاه‌های ملی فارابی و تربیت معلم دختران در آلماتی بازدید کرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از وزارت علوم، وحید حدادی اصل قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در نخستین روز حضور در جمهوری قزاقستان، از دانشگاه‌های ملی فارابی و تربیت معلم دختران در آلماتی بازدید کرد.

در این بازدید که اعضای هیئت رئیسه دانشگاه و چند تن از روسای دانشکده‌ها حضور داشتند، در خصوص راه‌های همکاری متقابل در عرصه‌های مختلف علمی و فناوری، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری کمیته مشترک علمی و فناوری میان دو کشور و راه‌های تقویت آموزش زبان فارسی در آن کشور بحث و تبادل نظر شد.

دانشگاه ملی فارابی در رتبه‌بندی QS دارای رتبه ۱۵۰ و معتبرترین دانشگاه قزاقستان محسوب می‌شود و دانشگاه تربیت معلم دختران، تنها دانشگاه ویژه بانوان در قزاقستان و اولین دانشگاه دختران در آسیای میانه است که مسئولیت تربیت معلمان برای آن کشور را بر عهده دارد. در حال حضار ۱۸ دانشجوی قزاقی در حال تحصیل همزمان زبان انگلیسی و زبان فارسی در دانشگاه تربیت معلم دختران هستند که در این دیدار بر آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اعطای بورسیه به تعدادی از داوطلبان و نیز برقراری ارتباط میان سه دانشگاه دخترانه ایران (الزهرا، حضرت معصومه قم و کوثر بجنورد) با نظارت مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی و حمایت مشاور وزیر در امور بانوان تاکید شد.

همچنین هیئت ایرانی از ساختمان دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه ملی فارابی و گروه‌های زبان خارجی آن، از جمله کرسی قدیمی و تاثیرگذار زبان فارسی و مرکز ایران‌شناسی آن دانشکده بازدید و از نزدیک با مسائل و مشکلات آموزش زبان فارسی و راه‌های تقویت این کرسی و مرکز آشنا شدند. مقرر شد مسائل مطروحه از سوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی پیگیری و اقدامات لازم صورت پذیرد.

همچنین هیئت ایرانی به ریاست وحید حدادی اصل قائم‌مقام‌وزیر در امور بین‌الملل، برای شرکت در نخستین اجلاس وزرای ۱۵ کشور پیشروی علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی (OIC-۱۵) در آلماتی قزاقستان حضور داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا