با نوشیدن این چای در خواب لاغر شوید

آیا می خواهید وزن کم کنید اما وقت ندارید تمام روز ورزش کنید؟ نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: نوشیدن یک فنجان چای خاص ژاپنی می تواند در حالی که خواب هستید شما را لاغر کند.

به گزارش سیناپرس، محققان دانشگاه تسوکوبا در ژاپن طی مطالعات جدید خود دریافتند: نوشیدن چای اولانگ تجزیه چربی را در بدن افزایش داده و این فرایند چربی سوزی حتی زمانی که فرد در حال استراحت است به کار خود ادامه می دهد.

مطالعات پروفسور کومپی توکویاما نشان می دهد:نوشیدن دو فنجان چای اولانگ در روز به طور قابل توجهی فرآیندهای چربی سوزی در بدن را تحریک می کند. باید توجه داشت که مانند همه چای ‌ها، چای اولانگ حاوی کافئین است که با افزایش ضربان قلب بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد. با این حال، مطالعات نشان می‌ دهد، مصرف این چای ممکن است تجزیه چربی را، مستقل از اثرات کافئین، افزایش دهد.

پروفسور کومپی توکویاما در این رابطه می گوید:‌ ما می خواستیم اثرات مصرف چای اولانگ در مقابل کافئین را  بر متابولیسم انرژی و چربی را در میان گروهی از داوطلبان سالم بررسی کنیم.

چای اولانگ چه تفاوتی با سایر چای ها دارد؟

اگرچه همه انواع چای از یک گیاه به نام کاملیا سیننسیس به دست می آیند، اما درجه اکسیداسیون آن ها تعیین می کند که چه تنوعی در فنجان شما ایجاد کنند. این فرآیند شیمیایی همان چیزی است که برگ های چای را سیاه می کند. درجه اکسیداسیون که بین ۸ تا ۸۵ درصد است رنگ و طعم چای را تعیین می کند.

چای اولانگ که عمدتاً در چین و تایوان تولید می شود، از نظر اکسیداسیون و طعم بین چای سبز و چای سیاه قرار می گیرد. مشخصه آن فرآیند منحصر به فردی است که شامل پژمرده شدن گیاه در زیر نور خورشید قوی و اکسید شدن قبل از پیچش می شود.

به گزارش سیناپرس، متخصصان سلامت، چای و به ‌ویژه چای سبز را بسیار مفید می ‌دانند، اما نویسندگان مطالعه می‌گویند که ویژگی های چای اولانگ تا کنون شناخته نشده بود. مانند سایر انواع چای، چای اولانگ حاوی چندین ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مفید و البته میزانی کافئینی برابر با یک سوم کافئین موجود در یک لیوان قهوه است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد: نوشیدن چای اولانگ می ‌تواند برای سلامت قلب، مغز، استخوان‌ ها و سلامت دندان‌ ها فوایدی داشته و ممکن است به مدیریت وزن کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری، مشابه این مطالعه، در بسیاری از این زمینه‌ها مورد نیاز است.

چربی سوزی در هنگام خواب

برای این مطالعه، دانشمندان گروهی از داوطلبان سالم را که چای اولانگ، یا دارونما را به مدت دو هفته می ‌نوشیدند، آزمایش کردند. نتایج نشان می ‌دهد: شرکت‌کنندگانی که چای اولانگ می‌ نوشیدند، ۲۰ درصد افزایش تجزیه چربی را در مقایسه با گروه کنترل تجربه کردند. محققان خاطرنشان می کنند که اثرات چای اولانگ پس از بیدار شدن فرد شرکت کننده همچنان ادامه دارد.

به گزارش سیناپرس، با کمال تعجب، نه چای و نه کافئین باعث افزایش مصرف انرژی نمی شوند. نویسندگان مطالعه می‌گویند این مطالعات نشان می‌دهد که این گروه طی دو هفته نسبت به کافئین موجود در هر دو نوشیدنی مقاوم شدند و  از آنجایی که کافئین معمولاً بر خواب تأثیر می گذارد و از دست دادن خواب می تواند بر متابولیسم شما تأثیر بگذارد، این مطالعه همچنین کیفیت خواب هر فرد را در طول آزمایش مورد بررسی قرار داد.

علیرغم شهرت کافئین برای بیدار نگه داشتن افراد، محققان دریافتند: تفاوتی در الگوهای خواب گروه آزمایش یا گروه دارونما وجود ندارد. بنابراین، پژوهشگران بر این باور هستند که نوشیدن یک فنجان چای اولانگ شما را تمام شب بیدار نگه نمی دارد و ممکن است به کاهش وزن اضافی در تعطیلات کمک کند.

شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی Nutrients منتشر شده است.

مترجم: رضوان خندان

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا