آیا اخلاق در برنامه های ورزشی صدا و سیما رعایت می شود؟

پژوهشگران کشور در مطالعه ای جالب، میزان رعایت اخلاق رسانه ای را در برنامه های ورزشی صدا و سیما بررسی کرده و نتایج جالبی گرفته اند.

به گزارش سیناپرس، امروزه ورزش، از ضروری ترین نیازها و اساسی ترین نهادهای جوامع بشری است، به طوری که کمتر کشوری را می توان یافت که فاقد سازمان های ورزشی باشــد. میان پدیده های اجتماعی مختلف، ورزش به علت جذابیت های خاصی که درون خـود دارد از بیشــترین مخاطب برخوردار اســت. رویکرد عموم مردم، به صورت ورزش دوست، هوادار و حمایت کننده مالی، روز به روز بر ارزش های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این پدیده می افزاید. بــا افزایش محبوبیت ورزش در جامعه، رسانه های گروهی هم توجه بیشتری به آن نشان داده و به افزایش این محبوبیت و پوشش هرچه بیشتر مسابقه ها، رویدادها و حواشــی ورزشی به شکل های مختلف از طریق روزنامه ها، مجله ها،رادیو، تلویزیون و اینترنت پرداخته اند.

بنا بر گفته های پژوهشگران، امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که خواه ناخواه در شــرایط اشــباع رسانه ای قرار داریم و رسانه ها جزء لاینفک زندگی انسان ها هستند.

رسانه های ورزشی، ضمن برخورداری از نقش اساسی در اطلاع رسانی، یکی از منابع قابل دسترس و باصرفه برای ورزش هستند که تمام جزییات را در اختیار عموم قرار می دهند. بدیهی اســت، نقش آن هــا در ورزش جهت مثبت دارد و عملکرد صحیح هریک، روزبه روز موجب توسعه ورزش و افزایش گستره آن می شود. در عین حال عملکرد نادرست آن ها نیز به آشفتگی، ناهنجاری و بی نظمی هایی در ابعاد گوناگون می انجامد. عملکرد ناصحیح رسانه ها بیشتر در نشر اطلاعات نامطمئن و حتی خلاف واقع نمایان می شــود، ولی در رسانه های ورزشی، با توجه به مخاطبان بیشــتر، حجم بالاتر سرمایه های مالی در جریان و ویژگی های منحصربه فرد، این مقوله نسبت به سایر مقوله ها، جنبه های دیگری نیز پیدا می کند.

یک تیم از پژوهشگران دانشگاه پیام نور تهران با توجه به اهمیت این موضوع، مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن به بررسی میزان رعایت اخلاق رسانه ای در برنامه های ورزشی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران پرداخته شده است.

در این تحقیق، 125 نفر از دانشجویان مقاطع مختلف رشتة تربیت ‌بدنی دانشگاه‌های پیام نور تهران شرکت داشته اند و از طریق یک پرسشنامه فنی خاص، اطلاعات مورد نیاز پژوهش را گرد آورده اند.

بر اساس نتایج این تحقیق، وضعیت سه متغیر صداقت، عدالت و مسئولیت‌پذیری اخلاق رسانه‌ای در برنامه‌های ورزشی، در سطح مطلوبی ارزیابی شد. بر اساس این یافته‌ها، به نظر می‌رسد، حفظ و افزایش انگیزة افراد شاغل در برنامه‌های ورزشی صداوسیما، حمایت‌هایی مانند افزایش حمایت‌های مالی و معنوی جهت حفظ رعایت اخلاق رسانه‌ای، ضروری است.

آن گونه که فهیمه مومنی فر، استادیار و محقق گروه مدیریت ورزشی دانشگاه پیام نور تهران و سه همکار دیگرش در این تحقیق می گویند: رعایت اخلاق رســانه ای، نیازمند بسترســازی فرهنگی مناســب و تحقق مجموعه ای از اقدام ها اســت، تا شاهد رسانه های ورزشی اخلاق مدار در صداوسیمای کشور باشیم.

آن ها بدین منظور پیشنهادات زیر را ارائه داده اند: 1) متولیان ذیربط صداوسـیمای جمهوری اســلامی ایران، استانداردها و آیین نامه های اخلاقی را تصویب کنند. 2) آگاهی بخشی به مدیران و برنامه سازان ورزشی از چارچوب های اخلاقی حرفة خود. 3) قرار دادن ســرفصل های اخلاقی در دروس دانشــکده های صداوسیما جهت تربیت نیروی متخصص. 4) برگزاری کارگاه های آموزشــی، ســمینارها و کنگره ها در زمینة اخلاق رســانه ای و شــرکت مدیران و برنامه ســازان ورزشی صداوسیما برای آگاهی بخشی مؤلفه های اخلاق رسانه ای و ضرورت توجه به آن ها. 5) به کارگیری نیروی انسانی مقید به رعایت اخلاق رسانه ای. 6) تدوین منشور اخلاق رسانه ای که مجموعه ای از رهنمودهای اخلاقی ـ ارزشی است. 7) ارزیابی عملکرد سازمان در رعایت اخلاق رسانه ای و واکنش سریع به نافرمانی های اخلاق رسانه ای توسط برنامه ســازان، که در غیر این صورت تمام تلاش آتی سازمان صداوسیما، مبنی بر حفظ استانداردهای اخلاقی را تحت الشعاع قرار خواهد داد. 8) ایجاد یک نظام جامع کنترل و نظارت بر اخلاق در رسانه های ورزشی.به گزارش سیناپرس، این یافته های پژوهشی که توجه به آن ها می تواند بر بالارفتن استاندارد اخلاق رسانه ای در برنامه های ورزشی رسانه ملی منجر شود، در فصل نامه رسانه متعلق به معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار یافته اند.

گزارش: محمدرضا دلفیه

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا