کنگره وانا؛ حرکتی برای شکل گیری یک شبکه علمی با کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا

رییس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی با بیان این که در دومین کنگره وانا موضوع زیست فناوری کاربردی در دستور کار قرار گرفت و میزبان آن شهر اصفهان شد، گفت: امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی منسجم در راستای اهداف برنامه علمی وانا که شکل گیری یک شبکه علمی است قدم برداریم و ما حصل این شبکه اجرای پروژه های تحقیقاتی منطقه‌ای، آموزش‌های مستمر و انتقال تجربه باشد.

دکتر عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی در دومین کنگره بین‌المللی کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا (وانا) که با حضور دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی صبح امروز چهارشنبه 20 اردیبهشت‌ماه در اصفهان شروع به کارکرد، گفت: با لطف و عنایت خداوند و تلاش محققان در کشور و پژوهشگاه رویان موفقیت هایی در زمینه پزشکی تولید مثل، علوم سلولی، سلول های بنیادی و بیوتکنولوژی حاصل شده و در منطقه نیز شاهد پیشرفت هایی در این زمینه ها هستیم.

وی با اشاره به این که وانا با رویکرد پرداختن به آخرین دستاوردهای علمی در حوزه درمان ناباروری، پزشکی تولید مثل، علوم سلولی، سلول های بنیادی و بیوتکنولوژی در سطح جهانی و با تمرکز بر کشورهای منطقه وانا شکل گرفت، افزود: تمرکز این رویداد علمی بیشتر بر گسترش تحقیقات و مطالعات در زمینه تولید مثل و کارآزمایی های بالینی و افزایش ارتباطات منطقه ای به ویژه با کشورهای همسایه، کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا است.

دکتر شاهوردی بیان کرد: امید داریم با برگزاری و اجرای برنامه ها و پروژه های علمی مشترک و با آموزش های کوتاه و بلند مدت انتقال دانش در کشورهای هدف صورت پذیرد.

رییس پژوهشگاه رویان ادامه داد: در این راستا امیدوار هستیم با حمایت سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان کنفرانس اسلامی و همچنین کشورهای اسلامی برگزاری این کنگره محدود به کشور ایران نشود و با همکاری کشورهای منطقه وانا به یک حرکت منطقه‌ای تبدیل شود.

وی با بیان این که در دومین کنگره وانا موضوع زیست فناوری کاربردی در دستور کار قرار گرفت و میزبان آن شهر اصفهان شد، گفت: تجربه موفق اول در شهر مشهد مقدس حاصل شد و امیدواریم که با اجرای دومین کنگره وانا به جمع‌بندی برسیم که در ادامه‌ی مسیر دبیرخانه ای با حضور اعضا از کشورهای منطقه وانا و مسئولان اجرایی مرتبط در کشور و منطقه شکل گیرد و با برنامه‌ریزی منسجم در راستای اهداف برنامه علمی وانا که شکل گیری یک شبکه علمی است قدم برداریم و ما حصل این شبکه اجرای پروژه های تحقیقاتی منطقه‌ای، آموزش‌های مستمر و انتقال تجربه باشد.

دکتر شاهوردی با اشاره به این که امیدواریم در زمان کوتاهی شاهد شکوفایی و حضور پررنگ این شبکه علمی در مجامع علمی بین المللی باشیم، اظهار کرد: امیدواریم این کنگره یک بخش کوچکی از این حرکت علمی منطقه ای باشد که به صورت مجازی و حضوری با هماهنگی های لازم به منظور انتقال تجربه و هم افزایی توانمندی‌ها در عرصه پزشکی تولید مثل، سلول های بنیادی، پزشکی بازساختی و بیوتکنولوژی به حرکت در می آید.

رییس پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی گفت: در پایان یاد می کنیم از دکتر سعید کاظمی آشتیانی موسس پژوهشگاه رویان که بی‌شک خیر و برکات این اتفاق علمی به روح این عزیز خواهد رسید همانگونه که خود وی نیز در زمان حیاتش معتقد بود که صدقه جاری نتیجه فرزند نیکو و اعمال خیر و … می باشد که همواره تقدیم بانی وی می شود.

در این کنگره  می توان با ارتباطات با کشورهای دیگر مرزهای دانش را توسعه داد

دکتر محمد حسین نصر اصفهانی رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان و دبیر علمی کنگره وانا نیز در مراسم افتتاحیه این کنگره، با اشاره به اینکه کنگره وانا از کلمه وست آسیا و نورث آفریقا گرفته شده، اظهار کرد: سعی کردیم ارتباطی با کشورهای مسلمان منطقه در اطراف خودمان و در آفریقا برقرار کنیم. همانطور که می دانید اینجا مهد علم بوده و امروز تلاش می کنیم با ارتباطاتی که برقرار می کنیم شاهد گسترش علم در منطقه باشیم.

وی گفت: در این کنگره شاهد اتفاقاتی هستیم که به صورت عملیاتی می افتد و علمی که به ثروت تبدیل می شود در زمینه های مختلفی همچون پزشکی بازساختی، سلول های بنیادی، تولید مثل و دامپروری.

دکتر نصراصفهانی با بیان اینکه شرکت کنندگان در این کنگره می توانند با ارتباطات با شرکت های مختلف زمینه فعالیت و اتفاقات در حوزه دانش بنیان را رصد کنند، افزود: در این کنگره همچنین می توان با ارتباطات با کشورهای دیگر مرزهای دانش را توسعه داد و محصولات دانش بنیان ایرانی را به کشورهای دیگر عرضه کرد.

وی یادآور شد: ما همه زیرمجموعه جهاد دانشگاهی هستیم و جا دارد از حضور رئیس جهاددانشگاهی و همکارانشان در این کنگره قدردانی کنم.

دبیر علمی کنگره وانا خاطرنشان کرد: مسئولیت علمی این کار با من بود، اما تیمی از افراد برنامه ریزی و همکاری کردند که جای قدردانی ویژه دارد و امیدوارم این کنگره دستاوردهای خوبی داشته باشد.

اهمیت استفاده از بزرگان و نخبگان در جایگاه واقعی خود

همچنین دکتر حسین ربانی، رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در این مراسم با اشاره به اهمیت استفاده از بزرگان و نخبگان در جایگاه واقعی خود، اظهار کرد: یکی از برنامه‌هایی که در بنیاد ملی نخبگان مورد توجه است، برنامه تکریم و الگوسازی است و ما امروز فرصت را برای تکریم از یکی از دانشمندان برجسته کشور در این جلسه غنیمت شمردیم.

وی افزود: دکتر محمدحسین نصر اصفهانی،  رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان، نزدیک به ۳۰ سال پیش از یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا، دانشگاه کمبریج فارغ‌التحصیل شد و بعد از خدمت در دانشگاه علوم پزشکی به همراه دکتر کاظمی آشتیانی به تأسیس مرکز باروری و ناباروری رویان اصفهان همت کرد. تا امروز قریب به ۲۰ سال است که دکتر نصر منشأ خدمات زیادی در زمینه تربیت دانشجویان مستعد، فعالیت علمی و پژوهشی در مجموعه، جذب منابع مختلف و رونق دهی به این عرصه است.

دکتر ربانی با اشاره به حضور دکتر نصر در شورای علمی بنیاد نخبگان استان اصفهان، گفت: امروز زمینه را برای تکریم از ایشان به عنوان یکی از چهره‌های علمی کشور مناسب دیدیم و امیدواریم کشور سال‌های سال از برکات علمی و پژوهشی حضور ایشان بهره‌مند شود.

گفتنی است، دومین کنگره بین المللی وانا(شاخه ای از کنگره بین المللی رویان) طی روزهای  ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار خواهد شد و در هر روز برگزاری این کنگره، دو نشست علمی و یک نشست با محوریت تجاری سازی برگزار می شود.

تقدیر بنیاد نخبگان استان اصفهان از دکتر محمد حسین نصر اصفهانی

در این مراسم بنیاد نخبگان استان اصفهان از دکتر محمد حسین نصر اصفهانی رئیس پژوهشکده زیست فناوری اصفهان و مسئول پروژه شبیه سازی گوسفند برای اولین بار در خاورمیانه و همچنین دبیر علمی دومین کنگره بین المللی وانا تقدیر کرد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا