شیمی مبتکران یا شیمی خیلی سبز؛ جامع ترین مقایسه

در مطلبی که خواهید خواند، قصد داریم شیمی مبتکران و شیمی خیلی سبز را با هم مقایسه کنیم تا شما داوطلبانی که در انتخاب منبع مناسب برای درس شیمی دچار تردید هستید بتوانید منبع مناسب خود را از بین این دو کتاب ارزشمند انتخاب کنید.

مطالعه‌ی این درس برای اکثر داوطلبان جذاب و شیرین است و از خواندن مطالب آن لذت می‌برند. اما همان‌ها هم در پاسخگویی به سوالات دچار مشکل می‌شوند. چون تصور می‌کنند همه‌ی مطالب را بلدند.

پس از مطالعه‌ی مطالب از روی کتاب درسی، باید از یک منبع کمک آموزشی مناسب برای تسلط بیشتر بر مطالب استفاده کنید. انتخاب این منبع همیشه از دشوارترین کارها برای داوطلبان بوده است. انتشارات مختلفی کتاب‌هایی آموزش محور، تست محور و یا ترکیبی از این دو را برای داوطلبان چاپ کرده‌اند. در ادامه با ما همراه باشید تا دو نمونه از انتشارات موفق در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

نحوه‌ی صحیح مطالعه‌ی شیمی

پیش از معرفی منابع، روش مطالعه شیمی کنکور، را بررسی می‌کنیم که از اهمیت زیادی برخوردار است. بهترین راه برای مطالعه‌ی بخش حفظی شیمی، مرور آن در فواصل زمانی معین است. می‌توانید هنگام مطالعه، خلاصه‌ بردارید و در فواصل معین، خلاصه‌ها را مرور کنید. برای تثبیت مطالب خوانده شده در ذهن‌تان می‌توانید تست‌های مختلفی حل کنید.

بخش تفهیمی و یا مسئله‌های شیمی را باید به روش تحلیلی مطالعه کنید و آنها را به صورت پایه‌ای بفهمید. نمودارها و شکل‌ها برای این بخش اهمیت ویژه‌ای دارند. برای تسلط به این بخش، باید مسائل شیمی مختلفی را حل کنید. پس با تکرار و تمرین می‌توانید به تسلط در هر دو بخش برسید.

روزی چند ساعت شیمی بخوانیم؟
روش مطالعه شیمی کنکور باید به گونه‌ای باشد که به کمیت و کیفیت به‌طور هم‌زمان توجه شود و یکی فدای دیگری نشود. یعنی زمان مطالعه و نحوه مطالعه این درس بسیار مهم هستند و نمی‌توان به هیچ‌یک از آن‌ها بی‌اعتنا بود. باتوجه به ضریب درس شیمی در کنکور ریاضی و تجربی و در نظر گرفتن ضرایب دروس دیگر، به‌نظر می‌رسد، داوطلبان هر دو گروه آزمایشی، باید حدود ۲۵ درصد از زمان خود را به مطالعه درس شیمی اختصاص دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه درس شیمی را به‌صورت روزانه انجام دهید. با توجه به ساختار این درس، این‌کار باعث می‌شود که مفاهیم و نکات شیمی در ذهن شما به‌خوبی ثبت شود. به‌نظر می‌رسد، اختصاص زمان یک تا یک‌ونیم ساعت برای مطالعه شیمی مناسب باشد.

ساختار کلی کتاب‌های شیمی مبتکران و خیلی سبز

  • شیمی خیلی سبز

کتاب شیمی خیلی سبز هر سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش داده است. مطالب آن بر اساس چیدمان کتاب‌های درسی و طبق آخرین تغییرات کتب درسی تالیف شده‌اند. این کتاب به چند بخش مختلف تقسیم شده است که بخش‌های مختلف آن را با هم بررسی می‌کنیم.

این کتاب در دو جلد به چاپ رسیده است که جلد اول درسنامه و تست‌ها را در برمی‌گیرد و جلد دوم شامل پاسخ‌های تشریحی مربوط به آنهاست. با توجه به حجیم بودن این کتاب، آن را برای دوران جمع بندی توصیه نمی‌کنیم و مناسب برای مطالعه‌ی دانش آموزان جهت یادگیری مطالب در طولانی مدت است.  برای خرید کتاب های خیلی سبز (paytakhteketab.com) می توانید از سایت پایتخت کتاب اقدام کنید

  • مبتکران شیمی

شیمی مبتکران، یک کتاب بسیار کامل و جامع است که درسنامه، تست و پاسخ تشریحی را به صورت یکجا برای داوطلبان دارد. البته؛ این کتاب به صورت ۲ جلدی چاپ شده است. درسنامه‌های آن تحت عنوان ایستگاه درس و نکته طراحی شده‌اند و تست‌های بی‌شماری در این کتاب وجود دارد. بنابراین؛ می‌تواند منبع خوبی برای آموزش شیمی و تمرین بیشتر باشد.

نوشتار کتاب غیر رسمی، ساده و صمیمی و با آمیزه‌ای از طنز همراه است. در این کتاب مباحث مختلف شیمی از هم جدا شده‌اند و برای هر مبحث، درسنامه و تست طراحی شده است. برای خرید کتاب های شیمی مبتکران می توانید از سایت انتشارات مبتکران اقدام کنید.

بررسی و مقایسه‌ی درسنامه‌های هر دو منبع

درسنامه‌های خیلی سبز تحت همین عنوان، پیش از تست‌ها در هر بخش قرار گرفته‌اند. درسنامه‌های مبتکران نیز تحت عنوان ایستگاه‌های درس و نکته، پیش از تست‌ها در هر بخش قرار گرفته‌اند و از این جهت هر دو کتاب به هم شبیه هستند. درسنامه‌های شیمی مبتکران به گونه‌ای طراحی شده است که برای دانش آموزانی با هر سطح علمی قابل درک و فهم باشد و یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین درسنامه‌های شیمی برای دانش آموزان را طراحی کرده است.

در این درسنامه‌ها، دانش آموزان به سه دسته‌ی صفر کیلومتر با دقت کم؛ معادل ضعیف، متوسط و تیز و دقیق؛ معادل قوی تقسیم شده‌اند. در ایستگاه‌های درس و نکته، نکات ارائه شده، متناسب با سطح علمی هر یک از دانش آموزان و با استفاده از کاریکاتور و زبان طنز بیان شده‌اند. بنابراین؛ در ذهن دانش آموزان باقی می‌مانند. به جرات می‌توان گفت که با وجود درسنامه‌های شیمی مبتکران، دانش آموزان از مطالعه‌ی کتاب درسی نیز بی‌نیاز خواهند شد.

درسنامه‌های خیلی سبز مختصرتر اما؛ مفید هستند. این درسنامه‌ها جمع و جورند و از تفصیل مطالب جلوگیری کرده‌اند و تنها به نکات مهم کتاب پرداخته‌اند. بنابراین؛ درسنامه‌های مبتکران بسیار کاملتر از درسنامه‌های خیلی سبز است و دانش آموزان نمی‌توانند برای یادگیری مطالب به درسنامه‌های شیمی خیلی سبز تکیه زیادی داشته باشند اما؛ می‌توانند با خیال راحت از درسنامه‌های مبتکران برای مطالعه استفاده کنند.

تحلیل و بررسی دقیق هر دو منبع

  • مزایا و معایب کتاب مبتکران شیمی

این کتاب، دارای بیانی روان و با درون مایه‌های طنز است. گرافیک جذابی دارد و دانش آموزان را به خود جذب می‌کند. درسنانه‌های آن بسیار کامل و جامع و برای هر سه سطح دانش آموزان طراحی شده‌اند. تعداد تست‌های موجود در کتاب، زیاد است. اما؛ نقطه ضعف آن، این است که تست‌های آن اغلب تالیفی هستند و به تست‌های کنکور اهمیت زیادی داده نشده است.

  • مزایا و معایب کتاب شیمی از انتشارات خیلی سبز

این کتاب دارای درسنامه‌ی مختصر و پاسخ تشریحی کامل و جامع است. تعداد تست‌های آن زیاد است. اما؛ متاسفانه پوشش کاملی روی تست‌های متنوع ندارد و تست‌های آن تقریبا به یک سبک و سیاق طراحی شده‌اند. توضیحات کتاب روان است و برای دانش آموزان با هر سطح علمی قابل فهم است. اما؛ درسنامه‌ی کاملی ندارد.

این منابع مناسب چه داوطلبانی هستند؟

  • مبتکران: این منبع مناسب داوطلبانی است که قصد دارند شیمی را به صورت مفهومی و در طولانی مدت بیاموزند و درصد خود را در این درس ارتقا دهند. یعنی مناسب برای دانش آموزان ضعیفی است که می‌خواهند به سطح متوسط برسند و یا دانش آموزان متوسطی که می‌خواهند خود را به درصدهای نزدیک به ۱٠٠ نزدیک کنند و جزو دانش آموزان قوی باشند.

در عین حال به دلیل طراحی نکات و سوالات مخصوص دانش آموزان قوی در این کتاب، میتوان گفت برای داوطلبان متوسط، ضعیف و قوی مناسب است.

  • خیلی سبز: شیمی خیلی سبز، مناسب برای داوطلبان با هر سطح علمی است. تست‌های این کتاب برای تمام داوطلبان مناسب هستند و می‌توان گفت تقریباً مشابه تست‌های کنکور هستند. البته تست‌های کنکور نیز در این کتاب استفاده شده است. هر سه سطح داوطلبان می‌توانند این کتاب را تهیه کنند و بخوانند.

جمع بندی

با توجه به آنچه گفتیم، داوطلبان می‌توانند برای مطالعه‌ی شیمی در طی سال تحصیلی از کتاب شیمی خیلی سبز استفاده کنند چرا که علاوه بر حجم زیاد و تست‌های فراوان، دارای نکات مهم کنکوری و درسنامه‌های مفیدی است. برای دوران جمع بندی نیز از کتاب‌های مبتکران میتوان استفاده کرد که با تست‌های جامع و درسنامه‌های بسیار کامل خود بهترین منبع مطالعه برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا