تعاملات فناورانه ایران و اعضای سازمان همکاریهای شانگهای

طی نشست دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری قرار است تعاملات فناورانه ایران و اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای رونق بگیرد.

نشست مشترک دبیرکل سازمان همکاری شانگهای و رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری برگزار شد. در این دیدار بر ضرورت تعامل و همکاری‌های علمی و فناوری ایران و سایر اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای تاکید شد.

امیرحسین میرآبادی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، با اشاره به ظرفیت‌های کشور در گسترش تعامل‌های فناورانه ایران با کشورهای عضو این سازمان عنوان کرد: معاونت علمی مصمم است تا با استفاده از ظرفیت و توانمندی فناورانه‌ شرکت‌های دانش‌بنیان، فصل جدیدی از روابط مشترک را با بخش‌های متناظر در کشورهای عضو سازمان شانگهای شکل دهد. این توانمندی در ایران وجود دارد اما ضروری است که سازوکارهای مشخصی برای تسهیل و تسریع این همکاری فناورانه تعریف شود.

توسعه پروژه‌های کلان فناوری در قالب کنسرسیوم‌های مشترک

میرآبادی، یکی از شاخص‌های دانش و فناوری را اثر گذاری این حوزه بر مردم و جوامع دانست و گفت: همکاری کشورها در حوزه فناوری، نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و سازوکارهای ویژه‌ای است تا شکل‌گیری تعاملات را سرعت بخشیده و تسهیل کند. ایجاد چنین پلتفرم‌هایی می‌تواند یکی از مهمترین فعالیت‌های مشترک در سازمان همکاری‌های شانگهای باشد. آمادگی داریم تا همکاری مشترک و هم‌افزایی با سایر کشورها را در زمینه علم و فناوری بر محور این پلتفرم‌ها توسعه دهیم.

وی با بیان این‌که توسعه همکاری مبتنی بر ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و در قالب کنسرسیوم‌های دانش‌بنیان از اولویت اصلی همکاری‌ها است، عنوان کرد: یکی از اقداماتی که جمهوری اسلامی با جدیت دنبال می‌کند تقویت زمینه شکوفایی اقتصادی دانش بنیان است، چراکه بر مبنای اسناد بالادستی و راهبردهای ایران، اقتصاد دانش بنیان محرک توسعه فناوری و پیشرفت پایدار قرار دارد. با هم‌افزایی فناوری محور را با اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای، فرصتی برای تبادل توانمندی ها و تجارب و ایجاد بستری برای توسعه محصولات نوآورانه می‌دانیم. ایجاد کنسرسیوم و شبکه ارتباطی بین شرکت های دانش بنیان در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، ادامه داد: پروژه‌هایی مانند خودروهای برقی، قطار و هواپیما و خودروی برقی و هیبرید و فعالیت های بزرگ این‌چنینی، از جمله طرح‌های بزرگ و آینده‌نگرانه‌ای به شمار می‌رود که می‌تواند در این قالب همکاری، توسعه یابد.

میرآبادی، تعریف و تدوین استانداردهای مشترک تجاری بین کشورهای عضو را از دیگر پیشنهادات توسعه همکاری‌های علمی و فناوری و رونق تولیدات دانش بنیان دانست و افزود: تعریف استانداردهای مشترک، باعث تسهیل تبادلات تجاری بین کشورهای عضو می‌شود.

وی افزود: همچنین تعریف بورسیه های فناورانه مشترک بین کشورهای عضو، می‌تواند تبادل فناوری و علمی را بین کشورهای عضو افزایش دهد.

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، از ضرورت تعریف صندوق سرمایه‌گذاری و تامین مالی مشترک پروژه‌های فناورانه با تعیین سهم مشخص هریک از کشورهای عضو به عنوان یکی دیگر از اقدامات تسهیل‌کننده همکاری‌های میان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای یاد کرد و افزود: این اقدام می‌تواند به رشد قابل توجه پروژه های فناورانه و نتیجه بخشی این طرح‌ها منجر شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا