کشف گونه ای بسیار نادر از گل ارکیده در چین

دانشمندان چینی نوعی گل ارکیده از گونه گیاهی کمیاب Paphiopedilum wardii Summerhayes را در جنوب غربی استان یوننان چین پیدا کردند که تصور نمی شد، دیگر در جهان وجود داشته باشد. گفتنی است این تنها گونه وحشی شناخته شده از این گیاهان محسوب می شود.

به گزارش سیناپرس، گیاه شناسان چینی طی مطالعات میدانی خود موفق شدند، نوعی گونه بسیار نادر و منقرض شده از گل های ارکیده را با نام Paphiopedilum wardii Summerhayes  شناسایی کنند که توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز گونه های در معرض انقراض قرار گرفته است.

این کشف مهم و امیدبخش در پی یک مطالعه میدانی مهم انجام شد که در اوایل سال ۲۰۲۳، به همت محققان شعبه مدیریت فوگونگ و ذخیره ‌گاه طبیعی ملی کوه‌ های گائوگونگ شد. آن ها  تحقیقات میدانی خود را با هدف شناسایی احتمالی گیاهان خانواده Paphiopedilum آغاز کردند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در این رابطه، در ۲۷ فوریه، محققان یک گیاه Paphiopedilum وحشی را در چمن های دامنه تپه ای در ارتفاع بیش از ۱۳۰۰ متری در کوه های Gaoligong کشف کردند. در ادامه مطالعات جامع تری روی این گل انجام شده و کارشناسان موسسه گیاه شناسی زیر نظر آکادمی علوم چین، این گونه را رسما به عنوان گونه نادر Paphiopedilum wardii Summerhayes شناسایی کردند.

به گزارش سیناپرس، جین ژیائوهوا از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی در رابطه با موضوع فوق گفت: از سال ۲۰۰۴، من برای حدود ۱۰۰ تحقیق میدانی به کوه‌های Gaoligong رفته ‌ام و بیش از ۳۰ گونه جدید از ارکیده ها را پیدا کردم، اما تاکنون حتی یک نمونه گیاه وحشی Paphiopedilum wardii Summerhayes را مشاهده نکرده بودیم زیرا تصور می شد این گیاه منقرض شده است.

به گفته این پژوهشگر چینی، این گونه گیاهی فقط در جنوب غربی یوننان و شمال میانمار پراکنده شده و دوره گلدهی آن از آذر تا اسفند ماه است.

مترجم: رضوان خندان

منبع: english.news.cn

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا