شناسایی منشاء بیماری خود ایمنی در بیماران مبتلا به سندروم داون

محققان دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا، بخش هایی را در سیستم ایمنی بدن شناسایی کرده اند که به ایجاد بیماری های خود ایمنی در افراد مبتلا به سندرم داون کمک می ‌کنند.

به گزارش سیناپرس، ژن ‌ها‌ نقش بسیار مهمی را در بدن ما ایفا می‌ کنند و نهایتا بر شکل ظاهری و عملکرد درست اندام ‌ها تاثیر می گذارند. سندروم داون، شایع ‌ترین بیماری ژنتیکی است که در بدو تولد تشخیص داده می ‌شود و در آن فرد مبتلا، یک دسته ژن بیشتر یا یک کروموزوم اضافه دارد و همین، موجب به وجود آمدن مشکلات فیزیکی و ذهنی زیادی برای آن‌ها می‌ شود.

همچنین روش قطعی برای درمان سندروم داون وجود ندارد با این حال با توجه به سن و میزان شدت بیماری رویکرد های متفاوتی برای تقویت مهارت‌ های حرکتی، گفتاری، حسی و روابط اجتماعی در دسترس هستند.

در میان سایر مسائل، افراد مبتلا به سندرم داون از اختلالات خود ایمنی، از جمله ریزش مو، مشکلات پوستی، روده ‌ای و تیروئید رنج می ‌برند.

دانشمندان با مطالعه نمونه ‌های آزمایشگاهی از بیماران مبتلا به سندرم داون، سیتوکین‌ ها و یک زیرگروه از سلول های ایمنی B را به‌ عنوان مقصر اصلی بیماری های خود ایمنی در افراد مبتلا به این اختلال شناسایی کرده اند.

محققان اظهار داشتند:طی سال ‌های اخیر، راه های زیادی برای کمک به مبتلایان سندورم داون به وجود آمده‌ اند که به بهبود کیفیت زندگی ببیماران کمک می کنند. ما اکنون درک بهتری از وضع سلامتی آنها داریم و در حال ایجاد زمینه برای استفاده بالقوه از داروهای موجود و توسعه داروهای جدیدتری هستیم که می توانند سلامت آنها را بهبود بخشند.

به گفته محققان، یافته های آنها می توانند برای توسعه درمان ‌های بالقوه به منظور کاهش علائم خود ایمنی در افراد مبتلا به سندروم داون مورد استفاده قرار گیرند.به گزارش سیناپرس، یافته های تحقیقاتی در مجله Nature منتشر شده اند.

مترجم:رهاامیدوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا