سهم ١١ درصدی کمیته تحقیقات دانشجویی علوم پزشکی مشهد از مقالات

دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر، این کمیته سهم بیش از ١١ درصدی در میان تمامی مقالات این دانشگاه دارد.

مهدی رفیعی با اشاره به فعالیت های کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ١۴ واحد ستادی دارد که ٧ واحد آن در دانشکده‌ها و ٧ واحد دیگر در حوزه‌های پژوهش در آموزش، فناوری و صنعت، روابط عمومی، رجیستری، حلقه گمشده و مراکز تحقیقاتی، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی و پژوهش‌های اجتماعی هستند.

رفیعی در رابطه با پژوهش‌های اجتماعی و آگاه‌سازی کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان کرد: این کمیته در راستای خدمت به مردم، افزایش سلامت عمومی و آگاهی بخشی به پژوهش‌های اجتماعی در موضوعات مختلف می‌پردازد و از جمله موارد شاخص اجرا شده می‌توان به ٣ پویش ملی بانوی پزشک‌یار، مامان و پزشک و سلامت دهان برای همه، ٢ کمپین آگاهی بخشی اعتیاد و خواب ناب و پروژه در مسیر طبابت اشاره کرد.

وی تصریح کرد: اقدام دیگر کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص مدارس و کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی بوده و در مدارس و کارگاه‌های این کمیته دانشجویان بیش از ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی از سراسر کشور و همچنین ٨ کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه، افغانستان، هندوستان، بلاروس، رومانی، روسیه و آلمان شرکت داشتند و در سال گذشته بیش از ۶ هزار دانشجو در این کارگاه‌ها شرکت کردند و آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.

دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از جمله موارد شاخص مدارس و کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی می‌توان به برگزاری ده‌ها مدرسه تابستانه کشوری و کلان منطقه‌ای و برگزاری کارگاه‌ها و مدارس بین‌المللی مانند مدرسه تابستانه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با همکاری دانشگاه‌های هلند و ترکیه اشاره کرد.

رفیعی با بیان اینکه در حوزه فناوری و صنعت اقدامات شاخص و قابل توجه متعددی صورت پذیرفته است، خاطرنشان کرد: از جمله این اقدامات می‌توان به برگزاری رویداد سالیانه ایده‌پروری در زمینه صنعت دارویی، توسعه اپلیکیشن کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی، فعالیت نخستین مدرسه کشوری کارآفرینی شرق کشور، همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و بیش از ١۰ اختراع ثبت شده و یا در دست ثبت اشاره کرد.

وی با ذکر این نکته که کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در موضوع پژوهش در بحران کرونا به عنوان یکی از بزرگترین تشکل‌های دانشجویی حضور بسیار پررنگی از همان روزهای آغازین پاندمی کووید داشت، تأکید کرد: این کمیته احساس تکلیف کرد تا بتواند از تخصص خود در امر پژوهش در جهت ارتقای سطح سلامت جامعه استفاده کند و در همین راستا انتشار پیام‌های تولید شده توسط تیم دانشجویی را در کانال‌های معتبر عمومی و دانشگاهی با بیش از ١۰۰ هزار بازدید داشتیم.

دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: طرح‌های رجیستری کووید_١٩ با همکاری مرکز یونسکو، اطلاع‌رسانی‌های عمومی در سطح شهر، ارائه چندین مقاله در موضوع کرونا، واکسیناسیون کووید و مدرسه آموزش رجیستری از جمله اقدامات شاخص پژوهشی مرتبط با بیماری کووید_١٩ در ایام بحران کرونا به حساب می‌آید.

رفیعی در پایان گفت: همچنین در حوزه مقالات هم رشد قابل توجهی داشتیم و به ٢٨٣ در سال گذشته رسیده و سهم مقالات کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ١١.٣ درصد مجموع مقالات این دانشگاه بوده است، عددی که در سال‌های گذشته صفر بود و سال ‌به‌ سال شاهد افزایش میزان مقالات بودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا