ایجاد مجتمع کاهش آسیب‌های اجتماعی «شوق زندگی»

نشست مشترک مدیریت شهری شیراز، مسئولان قضایی و نمایندگان دستگاه‌های اجتماعی به‌منظور ایجاد مجتمع کاهش آسیب‌های اجتماعی شوق زندگی برگزار شد.

به گزارش سینا پرس فارس، شهردار شیراز در این نشست به تلاش برای پیگیری و ایجاد مجتمع شوق زندگی اشاره کرد و گفت: این کار فرهنگی زیربنایی برای شناسایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی است و باید همت خود را برای فرهنگ‌سازی و حمایت از خانواده انجام دهیم.

محمدحسن اسدی با بیان اینکه ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، مسائل فرهنگی است، بر فرهنگ شهروندی به‌عنوان یک اقدام زیربنایی تأکید و تصریح کرد: همگام با پیشرفت و جهش عمرانی، ارتقای فرهنگ شهروندی را نیز دنبال می‌کنیم.

رئیس‌کل دادگستری فارس نیز در این نشست مشترک از اقدامات مدیریت شهری و خدمات ارائه شده به‌ویژه بهره‌برداری از خط 2 مترو و پوشش مناطق کم برخوردار در این خط شمالی – جنوبی تقدیر کرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید کاظم موسوی اظهار کرد: حفظ و انسجام بنای خانواده اصلی‌ترین کار ما بوده که با این کار زیربنایی شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پراکنده‌کاری یکی از مسائلی است که با آن مواجه هستیم، گفت: با ایجاد مجتمع شوق زندگی، دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی استان فارس با انسجام بهتری به این کار خواهند پرداخت و با آموزه‌های اسلامی برای انسجام بنیان خانواده تلاش خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در نشست انعقاد مجتمع کاهش آسیب‌های اجتماعی «شوق زندگی» اظهار کرد: عملکرد و کارکرد مجتمع شوق زندگی به لحاظ کاهش آسیب‌های اجتماعی اولویت دارد؛ چراکه با فاصله گرفتن از فرهنگ سنتی و نفوذ فرهنگ غربی، شاهد آسیب‌هایی زیادی هستیم.

مهدی طاهری ابراز امیدواری کرد: باید با همکاری مشترک ‌به سمت کاهش این آسیب‌ها با کار فرهنگی و الگویی کارآمد حرکت کنیم.

رضا محمدیان رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل‌بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز با برشمردن مصادیق آسیب‌های اجتماعی، به ایجاد اتاق فکر و ظرفیت‌های آن و وظیفه قانونی همه دستگاه‌ها در این موضوع اشاره و خواستار مدیریت دستگاه قضا برای این مسئله و بهسازی موضوعات با محوریت اتاق فکر شد.

سیده مریم حسینی رئیس کمیته ساماندهی حاشیه‌نشینی و رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این نشست خواستار نفی نگاه تک‌بعدی به موضوعات برای کاهش آسیب‌های اجتماعی شد و اظهار کرد: در راستای رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی به دنبال ایجاد واحد تخصصی مددکاری اجتماعی در شیراز هستیم.

حسینی با در نظر داشتن سه هدف عمده «تغییر، توانمندسازی و امنیت» در رابطه با گروه‌های اجتماعی تصریح کرد: تغییر به مفهوم تغییر در نگرش مددجو یا خانواده وی در شیوه زندگی و یا تغییر در تلقی باورهای مددجو از خود و از زندگی، توانمندسازی به معنای ارتقای توانایی افراد و داشتن بصیرت در انجام کارها و مشارکت کامل در تصمیماتی که در زندگی افراد اثر می‌گذارد و امنیت روانی- اجتماعی – برابری انسان‌ها در برخورداری از حقوق مادی و معنوی حفظ منزلت اجتماعی و شأن انسانی شهروندان برای این گروه‌های اجتماعی تعریف می‌شود.

او گفت: این تفاهم‌نامه سه‌جانبه قطعاً در راستای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی با جذب مشارکت سایر سازمان‌ها در تهیه بانک اطلاعاتی هویتی و شخصیتی، ایجاد سامانه جامع مدیریت و ساماندهی مصادیق آسیب‌های اجتماعی، ترویج حل‌وفصل اختلافات از طریق صلح و سازش و میانجی‌گری و تلاش برای پیشگیری از ایجاد زمینه‌های وقوع جرائم و آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی خواهد بود.

سید مصطفی بحرینی دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس نیز با ریشه‌یابی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و مصادیقی که وجود دارد، هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی را دغدغه ای جدی دانست که باید برای این موضوع تلاش جدی کرد.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس نیز در این نشست مشترک به تشریح عملکرد مجتمع شوق زندگی به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی پرداخت.

علی فاتحی با اشاره به کارهای مختلفی که در این حوزه برای انسجام بنای خانواده انجام‌شده است، گفت: تفرق، پراکنده و موازی کاری باعث شده تا نتیجه مطلوب گرفته نشود.

بنابراین گزارش، مجتمع شناسایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی شوق زندگی با هدف پایش وضعیت آسیب‌های اجتماعی و حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر شهر و به‌عنوان کانون اصلی هم‌افزایی بین دستگاهی در حوزه مسائل اجتماعی شکل خواهد گرفت.

در این جلسه که با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک دادگستری کل استان فارس با شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز همراه بود و به امضای حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید کاظم موسوی رئیس‌کل دادگستری فارس، محمدحسن اسدی شهردار شیراز و مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز رسید، افزایش همکاری‌های سه‌جانبه و ارائه خدمات متقابل، هم‌افزایی بین سازمانی و استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری طرفین در انجام فعالیت‌های مشترک به‌منظور رفع محرومیت، کاهش آسیب‌های اجتماعی و برقراری عدالت اجتماعی مدنظر قرار گرفت.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا