شورای نگهبان: هیچ مصوبه‌ای در‌خصوص طرح صیانت دریافت نکردیم

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد این نهاد تاکنون هیچ مصوبه‌ای درخصوص طرح صیانت دریافت نکرده است. این درحالی است که یکی از نمایندگان مجلس مدعی تصویب این طرح و ارسال آن به شورای نگهبان شده بود.

«طحان نظیف»، سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر ارسال طرح صیانت به شورای نگهبان، گفت:

«ما در شورای نگهبان تاکنون هیچ مصوبه‌ای درخصوص طرح صیانت دریافت نکرده‌ایم. طبیعتاً هر مصوبه‌ای که بخواهد از سوی مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شود، ترتیبات مشخصی دارد که روند آن در آیین‌نامه داخلی مجلس آمده است و براساس همان عمل خواهد شد.»

این موضوعی است که پیش از این سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس نیز به آن اشاره کرده و از سلسله‌مراتب ارسال یک طرح از سوی مجلس به شورای نگهبان سخن گفته بود.

پس از ادعای عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت مبنی بر تصویب این طرح و ارسال آن به شورای نگهبان، «نظام‌الدین موسوی»، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، آن را رد کرد و گفت: «براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، هیچ طرحی بدون مصوبه در صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال نمی‌شود.»

به گفته وی، مجلس هماهنگ با شورای عالی فضای مجازی است و درصورت نیاز، قوانین لازم برای فضای مجازی را تصویب خواهد کرد: «اگر بخواهد چنین اتفاقی بیفتد، مثل همیشه هر مصوبه‌ای در این زمینه به‌صورت شفاف و علنی انجام خواهد شد.»

گفتنی است نمایندگان مجلس در ابتدای سال جاری، طی یک رأی‌گیری غیرعلنی خواستار خروج طرح صیانت از ذیل اصل 85 قانون اساسی شدند. این رأی‌گیری به‌معنای پایان کار کمیسیون مشترک بود، بااین‌وجود اعضای این کمیسیون دو بار تشکیل جلسه دادند و به بررسی طرح صیانت پرداختند؛ بررسی‌ای که البته خلاف آیین‌نامه اختصاصی کمیسیون بود؛ چرا که ماده 4 این آیین‌نامه صراحتاً بر لزوم پخش زنده و حضور خبرنگاران در جلسات کمیسیون تأکید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا