گرمایش زمین، تهدید سیل را افزایش می دهد

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد: گرمایش زمین منجر به افزایش خطر جاری شدن سیل شده و حدود ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان ممکن است در معرض خطر سیلاب و طغیان دریاچه های موجود در یخچال های طبیعی شوند.

به گزارش سیناپرس، گرمایش زمین منجر به ذوب شدن سریع یخچال های طبیعی جهان شده و به همین دلیل جمعیت هایی که در کوه های مرتفع آسیا در کشورهای هند، پاکستان، چین قرار داشته و همچنین شهرها و روستاهای کوه های آند و به طور خاص کشورهای پرو و بولیوی در معرض جدی این خطر هستند.

به گفته محققان، هم زمان با گرم شدن آب و هوای کره زمین، یخچال های طبیعی ذوب شده و آب ناشی از این پدیده می تواند جمع شده و دریاچه هایی نزدیک به یخچال ها را تشکیل دهد. این دریاچه ها به طور بالقوه یک خطر طبیعی قابل توجه به شکل سیلاب و طغیان در مناطق فوق ایجاد می کند. این سیل‌ ها اغلب می ‌توانند پیش بینی شده و زمانی که یک سد طبیعی حاوی یک دریاچه یخچالی از کار می ‌افتد، رخ دهد. دریاچه های ناشی از ذوب یخچال ها، پتانسیل آسیب رساندن به اموال و زیرساخت های انسانی را داشته و این موضوع طی سال های گذشته  منجر به تلفات جانی زیادی شده است.

طی این مطالعات جدید، دو پژوهشگر به نام های تام رابینسون، کارولین تیلور و همکارانشان، مجموعه ‌ای جهانی از شرایط دریاچه‌ های یخچالی، قرار گرفتن در معرض خطر و نقشه ‌برداری از مناطق دارای ریسک آسیب ‌پذیری را برای تعیین کمیت و رتبه ‌بندی پتانسیل آسیب ناشی از این پدیده در سال ۲۰۲۰ ارائه کردند.

آنها دریافتند:جمعیت شهرها و روستا‌های ساکن در هند، پاکستان، چین، پرو و بولیوی در معرض بیشترین میزان خطر وقوع سیل هستند. نویسندگان پیشنهاد می کنند که این منطقه باید به طور دقیق تری بررسی شوند.

محققان خاطر نشان می کنند: مناطقی که بیشترین خطر را دارند، بخش هایی نیستند که دارای بزرگترین، پرتعدادترین یا بیشترین دریاچه های ناشی از ذوب یخچال ها هستند، بلکه تعداد افراد ساکن در منطقه و ظرفیت آن ها برای مقابله با فاجعه اصلی ترین موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

با شناسایی مناطق دارای بالاترین خطر جاری شدن سیل، یافته ها می توانند مدیریت ریسک را هدفمند تر کنند. اینکه چگونه خطر جاری شدن سیل در این منطاق ممکن است در آینده تغییر کند همچنان نیازمند بررسی است.

به گزارش سیناپرس، همانطور که یخچال ها به دلیل تغییرات آب و هوایی به عقب نشینی خود ادامه می دهند، دریاچه های ناشی از ذوب آن ها گسترش یافته و دریاچه های جدیدی تشکیل می شوند.به همین دلیل تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تغییرات زمانی در شرایط دریاچه، قرار گرفتن در معرض خطر، و آسیب پذیری برای تعیین نقش نسبی این فاکتورها مورد نیاز است.

به گزارش سیناپرس، شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی  Nature منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

مترجم: فاطمه کردی

منبع: natureasia

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا