راه اندازی بیوسیملارهای جدید برای رقابت با داروهای پرفروش

پس از سال ها تلاش قانونی توسط شرکت های درگیر، اولین بیوسیملارها به عنوان یک درمان بیولوژیکی برای بیماری های التهابی راه اندازی شدند.

به گزارش سیناپرس، شرکت Amgen اولین مورد از یک رشته از بیوسیمیلار است که عملکرد مشابهی شبیه به یک داروی بیولوژیکی دارند و در سال آینده در دسترس عموم قرار می گیرند. کارشناسان می گویند که عملکرد فروش این بیوسیملار در چند ماه آینده نشان دهنده تمایل بازار به بیوسیملارها در صنعت داروسازی است.

بیوسیملارها معادل بیولوژیکی نسخه های ژنریک داروهای با مولکول کوچک هستند. یک تفاوت مهم این است که مانند بیولوژیک های اصلی، توسعه بیوسیملارها پرهزینه و ساخت آنها چالش برانگیز است. بیوسیملارها پیشتر وعده صرفه ‌جویی عمده در مراقبت‌ های بهداشتی را می ‌دادند، اما تاکنون به این شکل عمل نکرده اند. 

در مورد داروی آدالیموماب، یک شرکت توانسته با موفقیت ثبت اختراع داروی پرفروش خود انجام دهد. دوره طولانی مدت انحصار به این شرکت اجازه داده است در پنج سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار از فروش سالانه داروی Humira به دست آورد و آن را به پرفروش ترین داروی تمام دوران تبدیل کرده است. داروی آدالیموماب که با نام تجاری Humira فروخته می شود شامل یک آنتی بادی مونوکلونال است که برای درمان آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک، اسپوندیلیت آنکیلوزان، بیماری کرون، کولیت اولسراتیو، پسوریازیس پلاکی، هیدرادنیت چرکی، یووئیت و آرتریت جوانی استفاده می شود. با وجود بیوسیملارها این دارو از انحصار خارج شده و با قیمت پایین تر به دست بیماران خواهد رسید.

پاملا اسپایسر (Pamela Spicer) تحلیلگر و کارشناس دارو می ‌گوید که پیامدهای آغاز این طرح قابل توجه بوده اما پیش ‌بینی آن دشوار است. به عنوان مثال، اینکه آیا بیوسیملار Amjevita صرفه جویی در هزینه را به بیماران ارائه می دهد نامشخص است. اگرچه شرکت توسعه دهنده اعلام کرده که قیمت نهایی بین ۵ تا ۵۰ درصد ارزان تر است اما همچنان قیمت نهایی نامشخص است.

به گزارش سیناپرس، پژوهشگران معتقدند که جذب بیوسیملارها در گذشته کم بوده است اما امروزه این سناریو کاملا تغییر کرده است. به گفته محققان، پاسخ کلی به بیوسیملار Amjevita ، یک زنگ خطر جدی برای صنعت و سایر داروها است. محققان تخمین می زنند که داروی آدالیموماب آخرین روزهای حیات خود در صنعت داروسازی را می گذراند و احتمالا بیوسیملارها نقطه عطفی در این صنعت محسوب می شوند.

مترجم: مهدی فلاحی پناه

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا