زندگی در شهرهای بزرگ خیلی هم جذاب نیست

محققان هشدار می دهند:زندگی در شهرهای بزرگ خیلی هم جذاب نیست، زیرا آنها نابرابری های بزرگی را در خود جای داده اند.

به گزارش سیناپرس، بررسی های اخیر نشان می دهد: زیست پذیری در شهرهای بزرگ ثروت واقعی اکثر ساکنان را پنهان می کند. با بزرگ‌تر شدن شهرها، مردمی که در آن‌ها زندگی می ‌کنند ثروتمندتر می‌ شوند. در این راستا الن فیدیان (Ellen Phiddian) پژوهشگر مطالعات شهری می گوید: در چند سال گذشته، محققان خاطرنشان کرده ‌اند که تقریباً در سطح جهانی، شهرهایی با جمعیت بیشتر نسبت به شهرهای کوچک‌تر دارای میانگین ثروت، بهره ‌وری و ارتباط متقابل بالاتری هستند که این پدیده را مقیاس ‌سازی شهری می ‌نامند.

به گفته فیدیان نتایج مطالعات جدید نشان می دهد: این مزایا به طور مساوی بین مردم یک شهر تقسیم نمی شوند. مارک کوشنیگ (Marc Keuschnigg) استادیار مؤسسه جامعه شناسی تحلیلی در دانشگاه لینشوپینگ سوئد و یکی دیگر از محققان این مطالعه، می گوید: خروجی های اقتصادی بالاتر از انتظار شهرهای بزرگتر به طور بحرانی به نتایج تعداد معدودی فرد موفق بستگی دارد.

او در ادامه توضیح می دهد: با نادیده گرفتن این وابستگی، سیاست گذاران خطر بیش از حد برآورد کردن ثبات رشد شهری را دارند، به ویژه در پرتو تحرک فضایی بالا در میان نخبگان شهری و حرکت آنها به سمتی که پول و درآمد وجود دارد

در این پژوهش محققان داده های شهرهای سوئد، روسیه و ایالات متحده را بررسی کرده و دریافتند:درآمد و اتصالات درون شهری بسیار نابرابر است.به گزارش سیناپرس، محققان سپس داده‌های ۱.۴ میلیون حقوق ‌بگیر سوئدی را در طول زمان ردیابی کرده و دریافتند کسانی که در مراحل اولیه در شهرهای بزرگ موفق شدند در طول زمان بهتر از کسانی که در شهرهای کوچک موفق بودند، کار می کردند. از سوی دیگر، دستمزدهای معمولی بدون توجه به وسعت شهر، مسیرهای مشابهی داشتند.

به گفته پژوهشگران، این یافته بدان معناست که این نابرابری در شهرهای بزرگ بیش از همه تشدید می شود. با توجه به اینکه زندگی در شهرهای بزرگ معمولاً گران‌تر است، این موضوع بدان معناست که افراد متوسط و کم درآمد در شهرهای بزرگ نسبت به همتایان خود در شهرهای کوچک وضعیت بدتری دارند.

کوشنیگ در خاتمه می گوید: علوم شهری تا حد زیادی بر میانگین شهرها متمرکز شده است. رویکرد ایجاد شده فقط به یک نقطه داده در هر شهر به عنوان مثال درآمد متوسط نگاه می کند. مطالعات قبلی با تمرکز بر میانگین‌ ها، نابرابری‌ های فاحشی را که در داخل شهرها وجود دارد، هنگام پیش ‌بینی در مورد تأثیر رشد شهری بر تجربیات زندگی ساکنان شهرها نادیده گرفتند.

مترجم: مهدی فلاحی پناه

منبع: cosmosmagazine

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا