ماسک هایی که به ریه ها آسیب می زند

یافته های یک مطالعه جدید نشان داد: استفاده از ماسک‌ های یکبار مصرف با وجود توقف ویروس ‌های تنفسی مانند کووید-۱۹، می ‌توانند به دلیل ماده اصلی خود باعث آسیب ریوی شوند.

به گزارش سیناپرس، پلی پروپیلن (PP) ماده اولیه اصلی ماسک های یکبار مصرف بوده و یک میکروپلاستیک است که معمولاً به عنوان اقلام یکبار مصرف در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم. گزارش های اخیر حاکی از آن است که می توان ریزذرات پلی پروپیلن هوازده شده را استنشاق کرده و وارد ریه کرد. با این حال، سم شناسی استنشاقی میکروذرات پلی پروپیلن به خوبی درک نشده است.

طبق مطالعات موسسه سم شناسی کره جنوبی، میکروپلاستیک ها، پلاستیک هایی هستند که با نیروی فیزیکی به ذرات ریز تبدیل شده اند. مشخص شده است که ذرات میکروپلاستیک با ابعاد ۵ میکرومتر یا کمتر از طریق استنشاق به بافت ریه نفوذ کرده و نانوپلاستیک‌ های ۱ میکرومتر یا کمتر به آلوئول‌ها می ‌رسند و در نتیجه باعث بیماری ‌های تنفسی مختلف مانند آسم و فیبروز ریوی می‌ شوند.

برای تایید اینکه پلی پروپیلن باعث آسیب به سیستم تنفسی می شود، تیم تحقیقاتی نانوپلاستیک پلی پروپیلن را در دستگاه تنفسی حیوانات قرار داده و آسیب ریه را مشاهده کرد. در نتیجه، تیم تحقیقاتی توانست آسیب التهابی، به ویژه یک پاسخ التهابی نوتروفیل را در ریه ‌های حیوانات آزمایشگاهی مشاهده کند.

به گفته محققان، نوتروفیل ها سلول هایی هستند که نقش عمده ای در سیستم ایمنی ذاتی ایفا می کنند، اما زمانی که به طور غیر طبیعی افزایش یافته و فعال شوند، نوتروفیل ها می توانند پاسخ التهابی در ریه ها ایجاد کنند.

تیم پژوهشی همچنین رده سلولی اپیتلیال سرطان ریه انسان (A549) را در معرض نانوپلاستیک پلی پروپیلن قرار داد تا مکانیسم آسیب ریه را بررسی کرده و آسیب میتوکندریایی را در رده ‌های سلولی سرطان ریه انسان پیدا کند. تیم تحقیقاتی در این باره گفت: این مطالعه با تایید آسیب به بدن انسان پس از قرار گرفتن در معرض استنشاق نانوپلاستیک پلی پروپیلن، مبنای روشنی برای سم شناسی استنشاقی ایجاد کرده است. محققان در خاتمه افزودند که در آینده قصد داریم مطالعات مختلفی را بین مطالعات میکروپلاستیک و سمیت استنشاقی انجام دهیم.

شرح کامل و نتایج این مطالعه در آخرین شماره نشریه Particle and Fiber Toxicology منتشر شده است.

مترجم: فرگل غفاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا