میزان آلاینده های هوا به صورت روزانه پایش می شود

مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه آلودگی هوا یکی از مهم ترین معضلات عمده بهداشتی در شهرهای بزرگ به شمار می رود، گفت: این آلودگی سالانه موجب از بین رفتن هشت میلیون سال عمر در جهان می شود که ناشی از بیماری های قلبی عروقی و ریوی ناشی از آلودگی هوا و یا تشدید شده در اثر آن است.

به گزارش سینا پرس فارس، دکتر «مسعود قنبریان»با بیان اینکه شعار امسال «تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی» اعلام شده است، گفت: تعیین روز ملی هوای پاک با هدف جلب توجه اقشار مختلف جامعه بوده و با توجه به اینکه رکن اصلی برطرف ساختن معضل آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی‌ های بین بخشی است، این روز می‌ تواند عامل مهمی در تقویت مشارکت عمومی و همه جانبه به شمار آید.

مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: سنجش آلاینده های هوا از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به صورت روزانه انجام و اطلاعات استخراج شده به گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه ارسال می شود.

او بیان داشت: گروه سلامت محیط، بالاترین عدد آلایندگی را به عنوان شاخص کیفیت هوا اعلام کرده و در صورت تشخیص شرایط ناسالم، موضوع از طریق مدیریت روابط عمومی دانشگاه برای اعلام هشدارهای همگانی به صدا و سیما ارسال می شود.

بررسی شاخص کیفیت هوا در ۶ سطح هوای پاک تا خطرناک

این مقام مسوول در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: شاخص کیفیت هوا(AQI) به ۶ دسته ۵۰-۰ در سطح هوای پاک، ۱۰۰-۵۰ در سطح متوسط، ۱۵۰-۱۰۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۲۰۰-۱۵۰۰ ناسالم برای عموم مردم، ۳۰۰-۲۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۰ به بالا در سطح خطرناک طبقه بندی می شود.

او با بیان این موضوع که در صورت اعلام شرایط آلودگی هوا باید مردم به اقدامات خودمراقبتی با جدیت بیشتری توجه داشته باشند، گفت: در این شرایط بهتر است فعالیت خارج از منزل محدود شده و از انجام فعالیت فیزیکی شدید خودداری شود، درب و پنجره ها بسته و از رفتن به پارک و مراکز تفریحی خودداری شود؛ مواد غذایی بدون پوشش و در مجاورت هوای آزاد نباشد، در صورت مراجعه ضروری در هوای آزاد، گروه های در معرض خطر از ماسک مناسب استفاده کنند و زمان فعالیت به کمترین زمان ممکن کاهش یابد.

گزارش: محمدرضا قشقایی زاده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا