باتری هایی برای همیشه

محققان آمریکایی موفق به ابداع نوعی فناوری شده اند که قادر است شیوه ساخت باتری ها را در آینده به کلی تغییر دهد.

به گزارش سیناپرس به نقل از designboom، باتری برای وسایل برقی از اهمیت بالایی برخوردار است و نگه داشتن طولانی مدت شارژ یکی از امتیازهای بالای باتری ها به شمار می رود. محققان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی به فناوری جدیدی دست یافته اند که می تواند شیوه ساخت باتری ها را در آینده متحول کند.

تصور این که یک باتری بتواند مادام العمر شارژ را در خود نگه دارد شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما پژوهشگران آمریکایی به طور تصادفی به فناوری جدیدی دست پیدا کرده اند که این قابلیت را در باتری ایجاد می کند که می تواند شارژ را تا بی نهایت در خود نگه دارد.

مواد باتری بر پایه سیم های نانویی که تا بی نهایت قادر به شارژ هستند، محققان را به ساخت نوعی باتری نزدیک می کند که قابل تعویض نیست و شارژ خود را همیشه نگه می دارد. به گزارش سیناپرس، محققان دانشگاه کالیفرنیا در آزمایشگاه مشغول کار روی برخی مواد بودند که یکی از آنها مجموعه ای از سیم های نانویی را با لایه ای از یک ژل بسیار نازک پوشش داد. با آغشته کردن این سیم ها در ژل، رشته های خازن خواص خود را تحت صدها هزار بار شارژ حفظ می کند.

این اختراع می تواند طول عمر کامپیوترها، گوشی های هوشمند، لوازم خانگی و خودروها را افزایش دهند. به گزارش سیناپرس، دانشمندان از مدت ها پیش از سیم های نانویی در تولید باتری ها استفاده می کردند. سیم های نانویی، هزاران بار نازک تر از یک رشته موی انسان است در حالی که رسانایی بالایی داشته و منطقه سطحی وسیعی برای ذخیره و انتقال الکترون ها دارد.

به دلیل اندازه سیم های نانویی، شکننده بوده و مقاومت پایینی نسبت به شارژ شدن ها و خالی شدن شارژ مداوم دارد. این سیم ها در باتری های لیتیومی، منبسط و شکننده می شوند که منجر به ترک خوردن آن می شود. به گزارش سیناپرس، محققان دانشگاه کالیفرنیا این مشکل را با پوشاندن سیم های نانویی طلا در پوسته دی اکسید منگنز و پیچیده کردن آن در یک الکترولیت ساخته شده از ژل «پلکسی گلس» حل کردند.

این ترکیب در مقابل شکست مقاومت بالایی دارد. پژوهشگران با این ابداع، نمونه ای تولید کردند که حدود 200 هزار بار چرخه شارژ را در هر سه ماه تحمل می کند. نتایج به دست آمده هیچ افت شارژ یا ظرفیت باتری را نشان نداده و شکستی در سیم های نانویی پوشش داده شده مشاهده نشده است.

آنها بر این باورند که این ماده چسبینده، اکسید فلزی موجود در باتری را به پلاستیک تبدیل کرده و به آن انعطاف می دهد و از ترک خوردن و ایجاد شکستگی در آن جلوگیری می کند. به گزارش سیناپرس، الکترود پوشش داده شده شکل خود را بسیار بهتر حفظ می کند و آن را به گزینه ای قابل اطمینان تر تبدیل می کند.

این تحقیق نشان می دهد: یک الکترود باتری مبتنی بر سیم های نانویی می تواند عمر طولانی داشته باشد و می توان با این فناوری، این باتری های با عمر همیشگی را به واقعیت تبدیل کرد.

مترجم:ندااظهری

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا