مجوزهای حوزه علم و فناوری باید از یک خروجی مشخص باشند

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: به دنبال این هستیم که تمام مجوزها در حوزه علم و فناوری از یک خروجی مشخص باشند و معاونت، صندوق نوآوری و پارک‌های علم و فناوری به صورت متمرکز فعالیت کنند.

مدیران و کارگزاران فن بازارهای کشور به عنوان یکی از حلقه‌های اتصال بازیگران عرضه و تقاضا در بازار فناوری روز شنبه با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کردند.

فن‌بازار محلی برای مبادلات فناورانه است. در واقع فن‌بازار یک پلت‌فرم برای توسعه فناوری است که با ایفای نقش واسطه اطلاعاتی و حقوقی، وظیفه نزدیک کردن طرف‌های «عرضه» و «تقاضا» در حوزه فناوری و محصولات پیشرفته را بر عهده دارد.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در نشست مشترک با مدیران و کارگزاران فن بازارهای کشور، پس از دریافت گزارشی از فعالیت و دستاوردهای این شبکه، گفت: کارگزاران علم و فناوری در سطح بالاتری از نظر مهارت نسبت به شرکت‌های دانش بنیان قرار دارند و کارگزاران باید چندین مهارت داشته باشند. آنها باید علاوه بر زبان فناوری، زبان صنعتگر و تجارت را بدانند تا بتوانند معامله‌ای را بین دانش بنیان‌ها و بازار ایجاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه کارگزاران باید با دانش بنیان‌ها زیست کرده باشند، ادامه داد: کارگزاری علم و فناوری یک کار دانش بنیان است و نیاز به مهارت بالایی دارد و به این راحتی قابل انجام نخواهد بود. در غیر این صورت نمی‌توانست به حوزه علم و فناوری راه پیدا کند. در واقع کارگزاران دانش و فناوری بیشتر شبیه یک شبکه انتقال قدرت بین تمام بازیگران هستند تا قدرت را توزیع، تقسیم و مصرف کنند.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تأکید کرد: کارگزاران همانند رشته‌های بین رشته‌ای از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا تمام شبکه‌ها را می‌توانند با ارتباط درست به یکدیگر وصل کنند. دنیای امروز، دنیای ارتباطات و شبکه سازی است. کارگزاران می‌توانند توجه ویژه ای به شبکه‌های ارتباطی داشته باشند و آنها را رونق دهند.

دهقانی خاطرنشان کرد: باید به صورت آگاهانه ارتباطی بین مصرف کننده و بازار در حوزه دانش بنیان‌ها صورت بگیرد و انتظار داریم این اتفاقات به واسطه کارگزاری‌ها باشد. معمولا شرکت‌های دانش بنیان سازوکار تجاری سازی و فروش ندارند و بیشتر تولیدکننده فناوری هستند. حضور کارگزاران می‌تواند در این زمینه‌ها به شرکت‌های دانش بنیان کمک رسان باشد. در واقع کارگزاران نقش میانجی گری بین دانش بنیان‌ها و بازار دارند.

معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه در کارگزاری چهار ستون اصلی وجود دارد تا یک کسب و کار راه اندازی شود، گفت: ستون‌های کارگزاری شامل مشتری، تولیدکننده، دیتا و قانون می‌شود.

وی ادامه داد: اکوسیستم قدرت و انرژی با کابل کشی و ایجاد نیروگاه ها و کارخانه مصرفی رخ نمی دهد بلکه همه اجزای این شبکه باید کامل شود و در این میان شبکه ارتباطات مهم است زیرا با تقویت آنها شرکت‌های دانش بنیان تقویت خواهد شد.

دهقانی بیان کرد: کارگزاران بستر جاری شدن حکمرانی هستند و لازم است این شغل جدید در حوزه علم و فناوری توسعه یابد. ما به دنبال این هستیم که تمام مجوزها از یک خروجی مشخص باشند و معاونت، صندوق نوآوری و پارک‌های علم و فناوری به صورت متمرکز فعالیت داشته باشند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا