نوشیدنی‌های شیرین ریزش مو در مردان را تسریع می‌کند

بر اساس یک مطالعه جدید، نوشیدنی های حاوی قند زیاد ممکن است احتمال ریزش مو را در مردان افزایش دهد.

به گزارش سیناپرس اردبیل، پژوهشی از چین رابطه بین نوشیدنی های شیرین شده با قند و ریزش موی مردانه را در مردان جوان مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این تحقیق در روز سال نو در مجله MDPI منتشر شده است. در ایالات متحده، چندین روش درمانی برای ریزش مو وجود دارد که در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است. البته اقدامات دیگری نیز برای جلوگیری از ریزش مو وجود دارد.

ریزش مو با الگوی مردانه شایع ترین شکل ریزش مو در مردان است که گاهی در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی رخ می دهد. در اکثر موارد، ریزش مو با الگوی مردانه در مراحل بعدی زندگی اتفاق می افتد. علائم شامل نازک شدن قابل توجه، عقب رفتن خط مو یا طاسی است. انجمن ریزش مو آمریکا می گوید ریزش مو با الگوی مردانه بیش از 95 درصد از ریزش مو در مردان را تشکیل می دهد. تا سن 35 سالگی، تقریباً دو سوم مردان آمریکایی به نوعی ریزش مو خواهند داشت. حدود 25 درصد از مردان زیر 21 سال از ریزش مو با الگوی مردانه رنج می برند.

یک مطالعه جدید نشان می دهد نوشیدنی های شیرین شده با شکر بر ریزش مو تاثیر می گذارند. در این پژوهش که توسط محققان چینی انجام شده، ارتباط بین نوشیدنی های شیرین شده با قند و ریزش موی مردانه در مردان جوان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان می دهند که ریزش مو با الگوی مردانه در چین از 21.3 درصد در سال 2010 به 27.5 درصد در سال 2021 افزایش یافته است.

محققان چینی داده‌های ایالات متحده را نیز بررسی کردند که نشان می‌داد مقادیر زیادی نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر در این کشور نیز مصرف می‌شود. اعداد مرکز کنترل بیماری (CDC) نشان می دهد که 63 درصد از جوانان آمریکایی و 49 درصد از بزرگسالان روزانه نوشیدنی های شیرین شده با قند مصرف می کنند.

نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر شامل نوشابه معمولی، نوشیدنی‌های با طعم میوه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آب‌های شیرین و قهوه و چای با قندهای افزوده است. در بیشتر موارد، نوشیدنی های شیرین شده با شکر دارای انواع مختلفی از قندها هستند، از جمله شکر قهوه ای، شیرین کننده ذرت، شربت ذرت، دکستروز، فروکتوز، گلوکز، شربت ذرت با فروکتوز بالا، عسل، لاکتوز، شربت مالت، مالتوز، ملاس، شکر خام و ساکارز.

CDC می گوید مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قند با افزایش وزن، چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، بیماری های کلیوی، بیماری کبد غیر الکلی، پوسیدگی یا حفره دندان، نقرس و آرتریت مرتبط است.

در این مطالعه 1020 نفر شرکت کننده در 31 استان مختلف چین در محدوده سنی 18 تا 45 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. افراد حاوی ریزش مو با الگوی مردانه شماره گذاری شدند.

افرادی که رژیم غذایی آنها شامل غذاهای سرخ شده، دسرهای شیرین و سبزیجات کمتر بود، بیشتر در معرض ریزش مو با الگوی مردانه بودند. شرکت‌کنندگانی که موهای خود را حفظ کردند، رژیم‌های غذایی حاوی غلات، ریشه، میوه‌ها، ماهی و سایر اشکال غذاهای دریایی داشتند.

داده‌ها نشان می‌دهد شرکت‌کنندگانی که دارای الگوی ریزش موی مردانه بودند، در مقایسه با شرکت‌کنندگان عادی، مقادیر قابل‌توجهی از نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مصرف می کردند. مصرف هفتگی نوشیدنی های شیرین شده با قند در افراد دارای ریزش مو با الگوی مردانه 4293 میلی لیتر در مقابل 2513 میلی لیتر در شرکت کنندگان عادی بود.

در نهایت، محققان به این نتیجه رسیدند که نوشیدنی های شیرین شده با شکر شانس ریزش موی مردانه را افزایش می دهند. آنها بر این باورند که جوانانی که به نوشیدنی های شیرین علاقه دارند باید بیشتر مراقب باشند.

منبع: healthnews

مترجم: تقی قاسمی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا