استفاده از توربین های بادی در سیاره سرخ

به گزارش سیناپرس، محققان معتقدند با وجود فشار کم هوا در مریخ، تولید انرژی با استفاده از توربین های بادی ممکن است در واقع روی سیاره سرخ میسر باشد.

به گفته پژوهشگران، طوفان های گرد و غبار قدرتمندی در مریخ وجود دارند که مسئول از دست رفتن بسیاری از فناوری هایی هستند که در طول سال ها به سیاره سرخ فرستاده شده اند. پیشتر تصور می شد که قدرت این طوفان‌ها فقط برای بلند کردن ذرات گرد و غبار در هوا کافی است و برای تولید انرژی کاربرد ندارد. با این حال، پژوهش های جدید این فرضیه را زیر سوال می برد و نشان می دهد که نیروی باد می تواند در مریخ مفید باشد.

خورشید یکی از رایج ترین منابع انرژی در مریخ است، از این رو بسیاری از ماموریت ها به واسطه طوفان شن طعمه غبار اجتناب ناپذیری می شوند که پانل های خورشیدی را مسدود می کند. گفتنی است که انرژی خورشیدی دارای معایب مشخصی است، یعنی فقط برای درصد مشخصی از روز در دسترس بوده و این درصدها بر اساس مکان و زمان سال مریخی متفاوت است. همچنین ارسال باتری ذخیره‌ سازی انرژی لازم به مریخ برای پشتیبانی از یک مأموریت با خدمه انسانی بسیار گران است، بنابراین یک منبع جایگزین برای انرژی پایه مورد نیاز است.

انرژی هسته ای این خلاء را به خوبی در سیاره سرخ و روی زمین پر می کند. با این حال، در حالی که بشر قبلا راکتورهای هسته ‌ای در مقیاس کوچک را در سیارات دیگر راه‌ اندازی کرده، داشتن رآکتور هسته ‌ای به اندازه کافی بزرگ برای تامین نیروی پایه برای یک مأموریت فضایی با خدمه کاملاً موضوع دیگری است.

به این ترتیب، یک منبع انرژی پایه جایگزین مفید خواهد بود. تصور عمومی وجود دارد که باد جو مریخ برای تامین نیروی لازم کم است. اما تحقیقات در مورد اینکه چگونه می توان بیشترین بهره را از انرژی باد برد، منجر به برخی پیشرفت های تکنولوژیکی شده است که می تواند آن را به منبع انرژی بادوام تری در مریخ تبدیل کند.

ابتدا، درک اینکه باد در مریخ چقدر نیرو تولید می کند، مفید خواهد بود. برای انجام این کار، محققان ناسا به مدل های جهانی آب و هوای مریخ (GCM) روی آوردند. مدل های جهانی آب و هوای مریخ سرعت باد و همچنین چگالی آن را در سطح مریخ پیش ‌بینی می‌ کند. از آنجا، محققان می ‌توانند حداقل انرژِی که این دستگاه تولید می ‌کند را محاسبه کنند.  

محققان همچنین به چندین نکته جالب توجه هنگام پژوهش درباره استفاده از انرژِی باد در مریخ اشاره می کنند. اول اینکه سرعت باد در فاصله ۵۰ متری از سطح مریخ به طرز چشمگیری افزایش می یابد. بنابراین، اگر مأموریت های آینده قصد استفاده از نیروی باد را دارند، بهتر است به جای توربین‌هایی که به زمین نزدیک‌تر هستند، توربین‌های بلند به خدمت بگیرد.

دیگر این که باد نسبت خوبی در مقابل انرژی خورشیدی در سیاره سرخ ارائه می دهد. به عنوان مثال، تابش خورشید در طوفان های گرد و غبار به طور قابل توجهی کاهش می یابد، اما قدرت باد در آن زمان ها افزایش می یابد. همچنین، شب‌ های طولانی‌تر در زمستان در سیاره سرخ باعث می ‌شود که نیروی باد به عنوان منبع انرژی بالقوه از خورشید سبقت بگیرد.

به گزارش سیناپرس، استفاده از یک منبع نادیده گرفته شده مانند باد در مریخ می تواند باعث اکتشافات فضایی جدید شود. این مطالعه گام دیگری به سوی درک بهترین مریخ و روش های سکونت در این سیاره است.

مترجم:فرگل غفاری

منبع: universetoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا