زندگی در آپارتمان های شلوغ منجر به حمله قلبی می شود

به گزارش سیناپرس، داشتن همسایه ‌های پر سر و صدا و بی ‌ملاحظه فقط یک مشکل برای کیفیت زندگی افراد محسوب نمی شود و یک مطالعه جدید نشان می ‌دهد که حضور در ساختمان های شلوغ حتی ممکن است باعث بیماری قلبی شوند.

مطالعات جدید محققان نشان می دهد که وجود همسایه های پر سر و صدا بتنها موجب آزار و مشکلات از بین رفتن آرامش محیط نبوده و داشتن همسایه های شلوغ  می تواند برای سلامت انسان مضر باشد. بررسی های انجام شده نشان می دهد کوبیدن پاها و انداختن اشیاء روی زمین عامل اصلی شکایت در بسیاری از ساختمان‌های مسکونی چند واحدی است.

محققان توضیح می دهند که صداهای ضربه ای، از نوع اصوات تکانشی بوده و شامل یک یا چند صدای مجزا هستند که طی مدت زمان کوتاهی رخ می دهند. مارکوس مولر تراپت از شورای تحقیقات ملی کانادا برای بررسی این موضوع، آزمایش ‌های صوتی مختلفی انجام داده و متوجه شد که وجود این نوع اصوات تکانشی، صدای همسایگان پر سر و صدا را نسبت به صداهای عمومی و مداوم مانند موسیقی یا گفتار بلند آزاردهنده ‌تر می‌کند.

وی در ادامه توضیحاتش افزود: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این صداهای ناخواسته به طور بالقوه می تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی عروقی و اختلالات خواب شود. با افزایش تراکم جمعیت مناطق شهری در چند دهه اخیر و افزایش دورکاری و کار در خانه در طول همه ‌گیری کرونا، محققان معتقدند این موضوع بیش از هر زمان دیگری دارای اهمیت است.

محققان در ادامه مطالعات خود برای نشان دادن تاثیر سر و صدا بر سلامت انسان، موقعیتی شبیه به اتاق نشیمن ایجاد کرده و صدای افتادن اجسام و راه رفتن افراد را ضبط کرد. به گزارش سیناپرس، این اصوات با استفاده از تکنیک های پخش مختلف و واقعیت مجازی به شرکت کنندگان ارائه شد.

به گزارش سیناپرس، علاوه بر این بررسی محیطی، پژوهشگران یک نظرسنجی آنلاین طراحی کرده اند که قرار است در بهار سال آینده اجرایی شود. هدف این مطالعه، کمک به ایجاد یک محیط ساختمانی آرام و قابل سکونت با ارائه راهنمایی های لازم به معماران و توسعه دهندگان ساختمان و یکپارچه سازی آن با استانداردهای موجود است.

نتایج این مطالعات در صد و هشتاد و سومین نشست انجمن آکوستیک آمریکا که اخیرا برگذار شد، ارائه و قرار است در قالب یک مقاله علمی منتشر شود.

مترجم: سید یوسف دراوری زاده

منبع: studyfinds

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا