کد خبر : 4026 دوشنبه 25 اسفند 1393 - 10:37:20
استفاده-از-سفیده-تخم-مرغ-در-فرآیند-تولید-نانوذرات

دستاوری از محققان ایرانی:

استفاده از سفیده تخم مرغ در فرآیند تولید نانوذرات

سیناپرس: محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استفاده از سفیده تخم مرغ به عنوان ماده کنترل کننده اندازه در ساخت نانوذرات اکسیدی را پیشنهاد داده اند.

این پژوهشگران نوعی نانوذره را در مقیاس آزمایشگاهی، به روشی ساده و مطابق با اصول شیمی سبز و در حضور سفیده تخم مرغ تولید کرده اند. یکی از مشکلاتی که امروزه محیط زیست و سلامتی انسان را تهدید می کند، استفاده از مواد و معرف های شیمیایی خطرناک در تهیه مواد صنعتی، آزمایشگاهی و پزشکی است.از این رو معرفی و بسط دادن روش های سنتزی بر پایه اصول شیمی سبز در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی برای جوامع علمی مرتبط یک ضرورت است.

دکتر مجید در‎ٍِو‎دی در خصوص هدف دنبال شده در این طرح عنوان کرد:تلاش براین بود تا با رعایت اصول شیمی سبز در سنتز نانوذرات، به عنوان یک رویکرد ایمن و نوین، اقدام به سنتز و بررسی خواص سمیت سلولی نانوذرات اکسید سریم (CeO2) کنیم .نانوذرات اکسید سریم در حوزه پزشکی با کاربردهایی نظیر خواص آنتی اکسیدانتی، ترمیم کننده ضایعات عصبی و نخاعی، نانوحامل ها در دارورسانی هدفمند، تهیه مواد آرایشی و بهداشتی از جمله کرم های ضد آفتاب و یا حتی در ساخت کاتالیست ها، قابل استفاده است.

به گفته این محقق، در راستای سنتز نانوذرات مدنظر، از سفیده تخم مرغ، به عنوان یک کنترل کننده رشد نانوبلورها و توزیع اندازه ی آن ها در سنتز نانوذرات اکسید سریم استفاده شود.

با این روش، نانوذرات اکسید سریم غیر سمی با میانگین اندازه ذرات حدود 24 نانومتر تولید شده است. درودی افزود: سفیده تخم مرغ نوعی مایع زیستی و طبیعی است که حاوی مقادیر بالایی از انواع اسیدهای آمینه و پروتئین های مختلف نظیر آلبومین و لیزوزیم است. این اسیدهای آمینه به لحاظ ساختاری به شکلی هستند که می توانند در سنتز نانوذرات، نقش پایدار کننده و کنترل کننده ی اندازه را ایفا کنند.

در تحقیقات مشابه در کشورهای تراز اول دنیا، سعی می شود تا از اسیدهای آمینه تجاری و خالص، که دارای قیمت های بالایی هستند، استفاده شود.اما در این کار تحقیقاتی سعی شده که به طور مستقیم از سفیده تخم مرغ که در دسترس و ارزان قیمت است، استفاده شود. لذا استفاده از این ماده بیولوژیک در سنتز سایر نانوذرات اکسید فلزی بدین روش نیز پیشنهاد می شود.

همچنین روش استفاده شده در سنتز این نانوذرات، فرایند سل-ژل بوده است. از جمله مزایای این روش می توان به سادگی، استفاده از مواد ارزان قیمت و در دسترس اشاره کرد.

عدم استفاده از مواد و معرف های خطرناک برای سلامتی انسان و محیط زیست، تهیه نانوذراتی با اندازه یکنواخت و راندمان بالا، عدم استفاده از وسایل، تجهیزات و شرایط خاص فیزیکی و محلول های پیچیده شیمیایی از دیگر فواید روش بکارگرفته شده است.

این تحقیقات با همکاری دکتر مجید درودی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر حامد قضاوی، دانشجوی دکترای بیوتکنولوژی پزشکی این دانشگاه، و دکتر هادی کارگر ،عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور شهرستان اردکان، حاصل شده است.

نتایج این کار در مجله Ceramics International انتشار یافته است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]