کد خبر : 3774 چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 11:48:22
امکان-خلاصه-سازی-فایل-های-گفتاری-در-کشور-فراهم-شد

امکان خلاصه سازی فایل های گفتاری در کشور فراهم شد

سیناپرس: محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نرم افزاری برای خلاصه سازی فایل های گفتاری عرضه کردند که بر اساس جستجوی اطلاعات مهم اقدام به خلاصه سازی فایل ها می کند.

 مجری طرح با بیان اینکه دنیای کنونی دنیای انتقال اطلاعات بوده و این انتقال به صورت های مختلفی مانند متن، صوت و تصویر انجام می شود، افزود: امروزه با رشد روز افزون اطلاعات و قرار گرفتن حجم بالایی از فایل های صوتی بر روی شبکه ها و کامپیوترها، یافتن راه حل های کاری برای ذخیره سازی، بازیابی، جستجو و مرورگری سریع این فایل های صوتی مورد نیاز است.

هدی سادات جعفری خلاصه سازی گفتار را یکی از راه های پیشنهادی برای انتقال سریعتر اطلاعات گفتاری نام برد و اظهار داشت: با اجرای مطالعاتی اقدام به طراحی و ساخت نرم افزاری برای خلاصه سازی فایل های صوتی شد.
به گفته وی این نرم افزار قادر است اطلاعات مهم فایل های گفتاری را پیدا کند و به صورت خلاصه شده در خروجی به کاربر تحویل دهد.

جعفری با تاکید بر اینکه طراحی این نرم افزار صرفه جویی در زمان و تسهیل دسترسی به نکات کلیدی فایل های گفتاری را به دنبال خواهد شد، خاطرنشان کرد: در طراحی این نرم افزار از روش یادگیری ماشین به نام روش «نیمه نظارتی» استفاده شده است به این معنی که یکسری داده ی کم از قبل به ماشین ارائه می شود تا ماشین چگونگی خلاصه سازی را یاد بگیرد و ماشین با استفاده از مدل های ساخته شده می تواند فایل های بعدی را خلاصه سازی کند.
جعفری با بیان اینکه نرم افزار طراحی شده در مرحله تحقیقاتی قرار دارد تاکید کرد: در این نرم افزار کاربران با وارد کردن فایل گفتاری و انتخاب درصد خلاصه سازی می توانند از فایل خلاصه سازی شده استفاده کنند.

وی اضافه کرد: در این نرم افزار خلاصه سازی گفتار بدون استفاده از سامانه بازشناسی گفتار ارائه شده است به این صورت که بخش های شاخص گفتار مستقیما از روی سیگنال گفتار شناسایی می شوند و خلاصه به صورت گفتاری در اختیار کاربر قرار می گیرد.مجری طرح با بیان اینکه در حال حاضر این نرم افزار برای خلاصه سازی فایل های گفتار رسمی مانند فایل های گفتاری اخبار رادیو و تلویزیون کاربرد دارد، یادآور شد: اضافه کردن قابلیت هایی مانند پشتیبانی از خلاصه سازی فایل های جلسات که چندین گوینده دارد، سخنرانی ها و کلاس های درس از دیگر برنامه های پیش روی این نرم افزار هستند.
وی استفاده از این نرم افزار را در موتورهای جستجو مفید دانست و عنوان کرد: با پیشرفت این نرم افزار می توانیم فایل های گفتاری را با استفاده از کلمات کلیدی جستجو کنیم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]