کد خبر : 34767 سه شنبه 24 فروردین 1395 - 19:27:05
ساخت-بلندترین-آسمانخراش-چوبی-دنیا-در-لندن

ساخت بلندترین آسمانخراش چوبی دنیا در لندن

اگر تا چند سال آینده شاهد افتتاح آسمانخراش چوبی در لندن بودید خیلی تعجب نکنید.

محققان دانشگاه کمبریج بر روی طرح خیره کننده ای کار می کند که در صورت رسیدن به مرحله عملیاتی یکی از دیدنی ترین پروژه های معماری اروپا و حتی جهان خواهد شد.

در این پروژه که با همکاری گروه معماری PLP Architecture و مهندسان شرکت Smith and Wallwork پیش می رود طرحهای مفهومی مختلفی برای یک آسمانخراش چوبی در نظر گرفته شده است. آنها این طرحها را به بوریس جانسون شهردار لندن ارایه کرده اند و در صورتیکه با ساخت آن موافقت شود شاهد ساخت مرتفع ترین آسمانخراش چوبی جهان در این کلان شهر اروپایی خواهیم بود.

این آسمانخراش ۳۰۰ متری حدود ۳۰۴ هزار مترمربع بنای مسکونی داشته و در ۸۰ طبقه ساخته خواهد شد. در این صورت این بنا نه تنها به واسطه چوبی بودن از اهمیت چشمگیری برخوردار خواهد بود بلکه دومین سازه مرتفع سراسر لندن لقب خواهد گرفت.

درحالی که هنوز برنامه مشخصی برای ساخت این بنا اعلام نشده اما کارشناسان ساخت آن را چالشی بزرگ عنوان کرده اند.

یکی از کارشناسانی که در پروژه طراحی این سازه حضور داشته می گوید: ما این ابر سازه را طراحی و مهندسی کرده ایم و نشان داده ایم که ساخت آن امکانپذیر است اما نکته مهم این است که تا پیش از این هیچ سازه چوبی در این حد و اندازه ساخته نشده است. در واقع ما در حال رونمایی از مفهوم جدیدی در مقوله ساخت و ساز هستیم.

به گزارش مهر، نکته نگران کننده دیگر درخصوص این سازه امکان آتش گرفتن آن است با این حال طراحان پروژه این اطمینان خاطر را می دهند که بر اساس مطالعات علمی، درصورتیکه چنین سازه های چوبی به درستی و بر اساس اصول علمی بنا شوند، نسبت به سازه های فولادی و بتنی مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی خواهند داشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]