کد خبر : 34213 دوشنبه 16 فروردین 1395 - 21:22:49
-امضای-سند-همکاری-احیای-دریاچه-ارومیه

امضای سند همکاری احیای دریاچه ارومیه

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: سند پروژه همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی امضا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محسن سلیمانی روزبهانی با تاکید بر اهمیت موضوع توجه به احیای تالاب ها افزود: موضوع کلیدی در احیای تالاب ها به ویژه دریاچه ارومیه توسعه الگوهای ناپایدار فعالیت های مختلف از جمله کشاورزی در حوضه آبریز تالاب ها است، توسعه ناپایدار مشکلات زیادی را در تالاب ها و به ویژه حوضه های پایین دست ایجاد کرده است.
به گفته وی، پروژه ' همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی' از سال 2014 با همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجرا شده است. 
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران تصریح کرد: محورهای کلیدی این پروژه افزایش روحیه مشارکت و نقش پذیری جوامع محلی در فرآیند احیای دریاچه ارومیه و کاهش فشار بر منابع آب واقع در حوضه آبریز است که با به کارگیری برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی اجرا می شوند.
سلیمانی خاطرنشان کرد: در بخشی از این مراسم، گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای اول و دوم پروژه در سال 2015 و اهداف پروژه در سال 2016 ارائه خواهد شد.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران تاکید کرد: این پروژه بر اساس تعاملات متقابل انجام شده بین دولت ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه های محیط زیستی و همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه، از سال 2014 با هدف دسترسی به سه هدف ذیل آغاز شد.
به گفته سلیمانی اهداف این پروژه، بالا بردن سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در 75 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه با هدف کاهش حداقل 35 درصد آب و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی است. 
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران درپایان افزود: این پروژه با اختصاص بودجه 2 میلیون دلار توسط دولت ژاپن در سال های 2014 و 2015 اجرا شده است.
سلیمانی روزبهانی مراسم امضا 17 فروردین با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان دولت ژاپن، نماینده مقیم برنامه توسعه ملل متحد، ستاد احیای دریاچه ارومیه و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان های آذربایجان شرقی و غربی در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]