دبیر مجمع فاوا:

حرکت به سوی دولت هوشمند اجتناب ناپذیر است

کد خبر : 33234 سه شنبه 25 اسفند 1394 - 10:49:31

دبیر مجمع مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (فاوا) گفت: حرکت به سمت دولت هوشمند و استفاده از اینترنت اشیا در فرایندهای سازمانی اجتناب ناپذیر است که در نتیجه آن، دولت الکترونیک متحول می شود و مفهوم خود را از دست خواهد داد.

 دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی به استفاده دولت از فناوری اطلاعات برای جابجایی اطلاعات بین مردم، سازمان ها و ارکان دیگر دولتی گفته می شود. هدف از دولت الکترونیک، بهبود بهره وری داخلی، ارائه خدمات عمومی و فراهم کردن روندهای مطلوب برای مردم است.

بررسی ها نشان می دهد که ایران به لحاظ شاخص های دولت الکترونیک در میان کشورهای جهان و حتی منطقه، جای کار زیادی دارد.
اما دولت هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا است که دسترسی الکترونیکی آسان و مناسب مردم را به خدمات قابل ارائه ادارات دولتی، نهادها، موسسه ها و بنگاه های اقتصادی خصوصی فراهم می کند.
مصطفی بهمن آبادی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دست اندرکاران باید به اقدامات خود برای استقرار دولت هوشمند شتاب ببخشند و با برنامه ریزی مناسب می توان شاهد تحقق دولت هوشمند در کشور بود.
وی با اشاره به این که در دولت الکترونیک انسان ها فرآیندها را کنترل می کنند، بیان کرد: ولی با به کارگیری اینترنت اشیا، اشیاء با هم مرتبط می شوند. به طور مثال، پارکینگ به خودرو اعلام می کند که در چه مکانی پارک کند و راننده در این موضوع دخالتی نخواهد داشت.
دبیر مجمع فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (فاوا) ادامه داد: موضوع دولت الکترونیک از لحاظ فناوری با دولت هوشمند کاملا متفاوت است. تعریف، ابزارهای دسترسی و ساختار این موضوعات با هم فرق می کند.
بهمن آبادی با اشاره به اینکه دیدگاه ها در مورد دولت الکترونیک و دولت هوشمند کاملا متفاوت است افزود: برخی کارشناسان معتقدند که از دولت الکترونیک نباید استفاده کرد و باید آن را کنار گذاشت و برخی دیگر می گویند هنوز دولت الکترونیک کامل نشده و باید آن را تکمیل کنیم.

 دولت هوشمند را باید بر بستر اینترنت اشیا، پایه گذاری کرد
وی بر لزوم بهره گیری از کاربردهای فراوان اینترنت اشیا در زمینه های مختلف در کشور تاکید کرد و گفت: دولت هوشمند در کشور را باید بر بستر اینترنت اشیا پایه گذاری کرد .
بهمن آبادی با اشاره به این که باید از تجربیات سایر کشورها در این زمینه استفاده کنیم، افزود: ما برای رسیدن به دولت هوشمند باید از تجارب دولت الکترونیک بهره ببریم و نیز از ابزارهای هوشمندسازی شهری بر پایه اینترنت اشیاء استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه اغلب کشورهای دنیا به سمت تحقق دولت هوشمند حرکت کرده اند، اظهار کرد: برخی از کشورها به موفقیت هایی نیز در این زمینه دست یافتند.
بهمن آبادی گستردگی دامنه دسترسی عمومی به تلفن همراه را یادآور شد و گفت: با توجه به دسترسی اغلب مردم به تلفن همراه، خدمات مورد نیاز را می توان بر پایه اینترنت اشیا در این بستر فناوری در اختیار مردم قرار داد تا آنان از خدمات مطلوب تری بهره ببرند.
اینترنت اشیا (Internet of Things) فناوری پیشرفته ای است که در آن برای هر موجود قابلیت ارسال داده از طریق شبکه های ارتباطی اعم از اینترنت و یا اینترانت فراهم می شود. مهمترین مزیت همه گیر شدن اینترنت اشیا، قابلیت اتصال انواع اشیا و وسایل به دنیای مجازی است.
اینترنت اشیا به اختصار «آی او تی»(IOT)، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، از جمله اشیا بی جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]