حمایت از برندسازی محصولات ایرانی در راستای توسعه علمی کشور

کد خبر : 33195 دوشنبه 24 اسفند 1394 - 16:52:00

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برندسازی محصولات ایرانی را ابزاری مهم در راستای توسعه علم و فناوری در کشور دانست و گفت: این معاونت از برندسازی محصولات تولیدی کشور ازجمله تولیدات و مشتقات خونی حمایت می کند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بازدید از سازمان انتقال خون اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که معاونت علمی روی آن سرمایه گذاری می کند، دستاوردهای علمی و فناوری بر اساس میزان تاثیرگذاری آنها در توسعه علمی و فناوری کشور است.
وی با اشاره به اینکه مهمترین عامل توسعه علم و فناوری کشور مغز و فکر جوانان است که باید از این ظرفیت در راستای انتقال دانش فنی استفاده کرد، افزود: در حوزه پزشکی بیشترین نیاز ما به مغزهای متفکر حوزه ژنتیک است که از این نظر با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: خرید دستگاه و تجهیزات شکل دهنده پژوهش نیست، بلکه مغز و استفاده از نیروی انسانی کارآمد است که می تواند پژوهش و تحقیقات را در کشور شکل داده و توسعه دهد.
وی بیان کرد: یکی از بزرگترین مزیت های کشور داشتن نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده است که از نظر سطح علمی بسیار بالا است و باید از این سرمایه ملی به خوبی بهره برد.
ستاری گفت: نیروی انسانی بزرگترین پشتوانه سازمان ها است و باید از این پشتوانه عظیم به درستی استفاده و آینده را برای آنها فراهم کرد؛ 
وی افزود: برخلاف باورهای قدیمی در مدیریت کشور، انتقال دانش و فناوری یادگرفتنی است و قابل خریدن از دیگر کشورها نیست. 
ستاری با اشاره به اینکه پژوهش باید در بستر بخش خصوصی انجام شود، بیان کرد: اگر پژوهش در سازمان های دولتی انجام شود، متوقف می شود به همین دلیل باید سازمان های دولتی برای انجام پژوهش های مورد نیاز خود به بخش خصوصی و شرکت های خصوصی اعتماد کنند.
وی با بیان اینکه انجام تحقیقات و پژوهش ها بر اساس پرداخت حقوق دولتی، ابتدای انحراف است، افزود: باید پژوهش ها در سیستم دولتی سبک و چابک باشند و بیشتر تحقیقات و پژوهش ها برون سپاری شود زیرا با بزرگ شدن سازمان ها و وزارتخانه ها به جایگاه مناسبی دست نخواهیم یافت.
به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، برون سپاری تحقیقات و پژوهش ها به مراکز خصوصی بهترین راهکار برای گرفتن تخفیفات لازم و انتقال دانش به کشور است.
ستاری افزود: در گذشته انتخاب شریک خارجی برای سازمان ها و مراکز با خرید دانش فنی نیز همراه بود که این موضوع مهمترین عامل عدم توسعه علم و فناوری محسوب می شود به همین دلیل تاکید و توصیه ما در این دوره شراکت با کشورهای دیگر به شرط انتقال دانش فنی است.

** ارایه تجهیزات پزشکی در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران
ستاری در ادامه با بیان اینکه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران سال آینده به سمت ارایه تجهیزات پزشکی هدایت خواهد شد، گفت: سازمان انتقال خون کشور خط مقدم حوزه پزشکی و جزء نهادهای موثر در این حوزه است که می تواند در این حوزه نقش بسزایی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه می تواند بازار خوبی برای شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی باشد، خاطرنشان کرد: زیرساخت های مختلف پزشکی در این نمایشگاه به نمایش درمی آید.
ستاری در خصوص اختصاص سوبسید به فناوری های بالا در کشور، بیان کرد: معاونت علمی به تکنولوژی های بالا 50 درصد سوبسید ارائه می کند و در صورت اعلام نیاز به سازمان انتقال خون نیز این سوبسید ارائه خواهد شد.
وی توسعه ارتباطات بین المللی را بسیار ضروری دانست و گفت: اقدامات سازمان انتقال خون برای توسعه روابط بین الملل مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت، زیرا یکی از سیاست های این معاونت، حمایت از توسعه روابط بین المللی برای توسعه علم و فناوری است.
ستاری، توسعه مناسب ایران در حوزه بیوتکنولوژی را نمونه خوبی برای توسعه علم و فناوری در کشور بیان کرد و ادامه داد: شرکت های بسیار خوب و معتبری در حوزه بیوتکنولوژی در کشور و منطقه داریم که باید از این نمونه مناسب در دیگر حوزه های علمی نیز استفاده کرد.

** لزوم بهره مندی از شرکت های دانش بنیان در سازمان انتقال خون 
دکتر امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این بازدید، گفت: سازمان انتقال خون جایگاه بالایی در وزارت بهداشت دارد و خدمات خوبی در سراسر کشور ارائه می کند بنابراین توصیه می کنیم که از توانمندی شرکت های دانش بنیان بیشتر استفاده و تبدیل علم به ثروت با جدیت بیشتری دنبال شود.
در ادامه این بازدید از کتاب 'عملکرد سال 93 نظام مراقبت از خون و آموزش های بالینی و آزمایشگاهی برای کارکنان طب انتقال' با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]