تولیدکنندگان بذر گیاهان دارویی حمایت می شوند

کد خبر : 32839 چهارشنبه 19 اسفند 1394 - 17:08:10

عضو شورای ستاد توسعه علوم وفناوری گیاهان دارویی وطب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، با اشاره به وظایف این ستاد در راستای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: تولیدکنندگان بذر گیاهان دارویی از سوی ستاد حمایت خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، فضل الله صفی خانی گفت: در ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی برای هر یک از اعضای ستاد، تدوین نقشه راه به عنوان مأموریت اصلی تعیین شده است، یکی از نکات مهمی که در این نقشه راه پیش بینی شده، تولید و توزیع بذر استاندارد و گواهی شده است.
صفی خانی گفت:این وظیفه طبق قانون بر عهده موسسه تحقیقات ثبت و گواهی کشور است که وظیفه نظارت بر تولید و توزیع بذر، نهال و اندام های رویشی گیاهان دارویی را بر عهده دارد، در همین راستا این موسسه از ابتدای سال 93 کارگروهی کارشناسی را متشکل از دستگاه های دولتی و شرکت های خصوصی تولید کننده گیاهان دارویی تشکیل داد و در حال تدوین استانداردهای مربوطه در گیاهان دارویی است.
وی افزود: تا کنون تولید بذر اصلاح شده در گل محمدی، بابونه، آویشن، گشنیز، زیره سبز، مرزه و پیاز زعفران را انجام داده ایم، لذا قول عملیاتی و اجرایی شدن آن را به تولید کنندگان بذر و نهال گیاهان دارویی می دهیم که از ابتدای سال آینده، هرکدام از تولید کنندگان که آمادگی تولید انواع بذرهای گیاهان دارویی را داشته باشند، با ارائه استانداردهای لازم از موسسه تحقیقات بذر و نهال، مورد حمایت قرار می گیرند.
وی با اشاره به اهمیت سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی افزود:در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای هر کدام از اجزایی که مسئولیت در سیاست گذاری و اجرای این سند دارند، وظایفی تعریف و تبیین شده است.
وی بیان کرد: در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی وظایفی در زمینه سیاست گذاری اجرایی، راهبری، هماهنگی، پایش شاخصه ها و ایجاد ارتباطات بین دستگاهی را برای گسترش فناوری و صنایع دانش بنیان بر عهده دارد.
صفی خانی ادامه داد: ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی متشکل از دستگاه های مختلف اجرایی و نمایندگان و معاونین وزارت خانه های جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان، وزارت علوم، وزارت کار و سایر دستگاه های زی ربط است.
وی گفت: این ستاد در اجرای مسئولیت های سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی وظایف و برنامه بلند مدتی را برای خود تعریف کرده است که تمامی این اهداف در آن گنجانده می شود.
صفی خانی بیان کرد: از جمله این اهدافی که در افق 1404 پیش بینی شده، این است که از ارزش بازار دارویی کشور، کسب سهم 20 درصدی برای گیاهان دارویی محقق شود، از آنجایی که گیاهان دارویی به عنوان گیاهان صنعتی شناخته می شوند و باید مقوله کشت و صنعت در آن اعمال شود، موجب می شود تا ما بتوانیم با دانش فنی نوین و استفاده از شرکت های دانش بنیان در این مسیر گام برداریم.
وی به کاهش سطح برداشت از عرصه های طبیعی که امروز رقم بالایی است اشاره کرد و گفت: این اقدام موجب تحدید ذخایر ژنتیکی می شود و موجب تخریب اکوسیستم در طبیعت می شود، در نتیجه این اتفاق باید به 200 هزار هکتار کاهش پیدا کند.
این عضو شورا ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی تا 500 هزار هکتار را از اهداف دیگر این سند دانست.
وی بیان کرد: تولید مواد مؤثره در گیاهان دارویی در طبیعت که در واکنش به شرایط نامساعد محیطی صورت می گیرد و به عنوان متابولیت های ثانویه شناخته می شود، اما ماده ای است که ما از آن به عنوان داروی گیاهی استفاده می کنیم.
صفی خانی افزود: در انتقال این گیاه که از مراتع خود در طبیعت به مزرعه اتفاق می افتد، کاهش مواد مؤثره رخ می دهد، اما برای این کار نیز با تدابیر زراعی سعی می شود تا مواد مؤثره گیاه به همان مقدار طبیعی خود بازگردد و پاسخگوی نیاز جامعه نیز باشد.
وی تاکید کرد: کشاورزی نیز مانند دیگر شاخه های اقتصادی، یک علم است، لذا هرگونه تولید و فعالیت در این زمینه باید بر مبانی دانش و فنی استوار باشد، در همین راستا طرح های تحقیقاتی ای که در وزارت جهاد کشاورزی اجرا می شود، به عنوان طرح های کاربردی، چون سوژه و موضوع اولیه از نیازهای بخش اجرا گرفته می شود،پس نتایج حاصل از آن نیز کاربری است و در اختیار بخش اجرا قرار می گیرد.
عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نکته مهم در این عرصه را این مسئله بیان کرد که هرگونه تولید در گیاهان دارویی کشور وابسته به وجود بذر مناسب و استاندارد است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]