کشف گلهای ۴۵ میلیون ساله در دل یک معدن

کد خبر : 30700 سه شنبه 27 بهمن 1394 - 11:37:57

دانشمندان از کشف گونه های جدیدی از گلها خبر دادند که به دلیل گیر افتادن در کهربا طی گذر میلیونها سال همچنان ساختار اولیه خود را حفظ کرده اند.

 درحالی که متوسط عمر گلها بین چند ساعت تا چند ماه است حالا اما دانشمندان از شناسایی چند نمونه ناشناخته از گلها خبر داده اند که قدمتی درحدود ۴۵ میلیون سال دارند. اما نکته جالب توجه تر این است که این گلها تقریبا دست نخورده باقیمانده اند.

دانشمندان در مقاله جالب توجهی که در Nature Plants منتشر کرده اند از کشف گونه های جدیدی از گلها خبر داده اند که در دو تکه کهربای استخراج شده در یکی از معادن جمهوری دومنیکن شناسایی شده اند.

کهربا که از مایعات ترشح شده توسط درختان تولید و در گذر زمان سفت و سخت شده است این گلها را در خود حبس کرده است. دانشمندان تخمین می زنند قدمت این گلها به ۴۵ میلیون سال پیش بازگردد.

البته تخمینهای مختلفی درخصوص قدمت این گلها زده می شود که علت آن هم مشکل بودن تشخیص دقیق عمر کهرباست. دانشمندان اعلام کرده اند که این گلها بسیار کوچک بوده و کمتر از یک سانتیمتر درازا دارند.

به گزارش مهر، این گونه های تازه کشف شده Strychnos electri نام دارند و حالا دانشمندان از روی آنها می توانند به درک روشن تری از پوشش گیاهی زمین در میلیونها سال پیش دست پیدا کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]