کد خبر : 29640 جمعه 16 بهمن 1394 - 20:47:49
تراشه‌ای-که-نژادهای-مختلف-آنفلوانزا-را-شناسایی-می‌کند

تراشه‌ای که نژادهای مختلف آنفلوانزا را شناسایی می‌کند

محققان دانشگاه یو سی سانتاکروز و دانشگاه بریگهام یانگ با استفاده از فناوری‌ بر پایه‌ تراشه‌های نوری موفق به تشخیص سریع و شناسایی نشانگرهای زیستی متعدد شدند. در مقاله‌ای که در 5 اکتبر در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده، محققان روشی جدید برای انجام آزمایش‌های تشخیص سنجش چندجانبه‌ ویروس آنفلوانزا بر روی تراشه‌ای کوچک یافتند.

به گزارش ایسنا، هولگر اشمیت، استاد الکترونیک‌ نوری مدرسه مهندسی بسکین دانشگاه سانتا کروز می‌گوید: « یک تست آنفلوانزای استاندارد، حدود ده گونه‌ مختلف آنفلوآنزا را شناسایی می‌کند. پس روشی مدنظر است که بتواند ده تا پانزده عامل را به طور هم‌زمان تشخیص بدهد. ما راه کاملا جدیدی برای انجام این کار بر روی یک تراشه‌ نوری‌ سیالی ارائه کرده‌ایم. »

در طول دهه‌ی گذشته، اشمیت و همکارانش در بی‌یای‌یو فناوری‌های مبتنی بر تراشه‌ نوری را توسعه داده‌اند. این تراشه‌ها توانایی شناسایی تک‌مولکول‌های بدون نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته را دارند. این تراشه‌ نوری‌ سیالی قابل حمل امکان تشخیص سریع، کم هزینه و مولکول‌های بیماری و یا ویروس را فراهم می‌کند.

در مطالعات جدید، اشمیت کاربرد جدیدی برای اصل تقسیم چندگانه (مالتی پلکس) بر پایه تفکیک طول موج را معرفی کرده است که در کاربرد گسترده‌ای در ارتباطات فیبر نوری دارد. با قرار دادن چندین طول موج نور در یک موجبر نوری روی یک تراشه او موفق به ایجاد الگوهای نقطه‌ای وابسته به طول موج در یک کانال سیال متقاطع شد. ذرات ویروس که با نشانگر فلورسنت مشخص شده بودند، هنگام عبور از کانال سیال سیگنال‌های مختلفی بسته به طول موج نور جذبی نشانگر ساطع می‌کردند.

اشمیت در ادامه افزود: «هر رنگ نور الگوی نقطه‌های مختلفی در کانال تولید می‌کند. برای مثال، اگر ویروس قرار است به نور آبی پاسخ دهد، 9 بار در طی عبور از کانال روشن می‌شود و اگر قرار است به نور آبی پاسخ دهد، 7 بار در طی عبور از کانال روشن می‌شود.»

محققان با استفاده از نشانگر‌های مختلف فلورسنت سه گونه‌ آنفلوانزای نشاندار شده را شناسایی کرده‌اند. در ابتدا، هر گونه ویروس تنها با یک رنگ برچسب‌گذاری شد، و از سه طول موج نور برای تشخیص آنها استفاده شد. در آزمون دوم، یک گونه با ترکیبی از رنگ‌های مورد استفاده در برچسب‌های‌ دو گونه‌ دیگر نشاندار شد. باز هم، آشکارساز توانست ویروس‌ها را با هر ترکیبی از نشانگرهای سیگنال‌ تشخیص دهد. این رویکرد ترکیبی از این جهت حائز اهمیت است که تعداد اهداف مختلفی که می‌توان با یک طول موج نور داده شده شناسایی کرد را افزایش می‌دهد.

کلید واژه ها: تراشه آنفلوانزا
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]