کد خبر : 2939 شنبه 09 اسفند 1393 - 14:29:14
بهره-گیری-کوسه-های-سفید-نور-خورشید-برای-شکار

بهره گیری کوسه های سفید نور خورشید برای شکار

سیناپرس: پژوهشگران استرالیایی به این نتیجه رسیدند که کوسه های سفید از زاویه ای که نور خورشید می تابد به شکار خود حمله ور می شوند.

یکی از باورهای قدیمی در مورد کوسه ها این است که این موجودات در هنگام طلوع و یا غروب آفتاب به موجودات مختلف حمله می کنند. اما گروهی از پژوهشگران در دانشگاه فلیندر استرالیا به بررسی جهت تابش خورشید و تاثیر آن بر رویکرد شکار کوسه پرداختند.

این دانشمندان 30 کیلومتر در آبهای جنوبی استرالیا جلو رفتند و به منطقه ای که محل شکار کوسه های سفید بود رسیدند. آنها برای جلب توجه کوسه ها، مقداری روغن ماهی و نیز تکه های ماهی را در آب رختند. سپس مقداری ماهی را در آب انداختند و منتظر حضور کوسه ها شدند.

در این مطالعه در مجموع 44 کوسه سفید یک هزار بار به این ماهی ها نزدیک شدند و 37 بار نیز حمله به شکل واقعی صورت گرفت. بررسی جهت حملات صورت گرفته نشان می داد که این حملات از جهت تابش خورشید روی می داد. در واقع در هنگام صبح این حملات از سمت شرق و در طی غروب نیز از جانب غرب بود.

وقتی خورشید پشت ابرها پنهان می شد، هیچ رابطه ای بین موقعیت خورشید و زاویه شکار وجود نداشت. این امر نیز نشان می داد که کوسه ها به شکلی آگاهانه از زاویه تابش خورشید به نفع خود استفاده می کنند.

این رفتار کوسه های سفید ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. برای نمونه حرکت از سمت تابش خورشید موجب دید بهتر کوسه ها از شکار می شود. همچنین، شکار مورد نظر به خاطر بازتاب نور خورشید در آب، قادر به مشاهده سمت تابش خورشید نیست و در نتیجه کار کوسه ساده تر می شود.

این پژوهش در نشریه علمی The American Naturalist منتشر شده است.

کلید واژه ها: کوسه شکار
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]