کد خبر : 28338 شنبه 03 بهمن 1394 - 20:00:02
تاثیرات-زیست-محیطی-ال-نینو-در-آمریکای-جنوبی

گزارش تصویری از خشکسالی ناشی از ال نینو در کلمبیا

تاثیرات زیست محیطی ال نینو در آمریکای جنوبی

سیناپرس: تغییر شرایط آب و هوائی به دلیل پدیده ال نینو در برخی کشورهای آمریکای جنوبی از جمله کلمبیا باعث شده است تا برخی از پژوهشگران نسبت به خطر بروز آتش سوزی های گسترده در جنگل های این کشور هشدار دهند .

بروز پدیده ال نینیو در آمریکای جنوبی و به ویژه کشور کلمبیا موجب خشکسالی شدیدی شده و میانگین آب رودهای این کشور در ماه گذشته با کاهش شدیدی رو به رو بود . به گفته کارشناسان ، تداوم این شرایط می تواند منجر به بروز آتش سوزی در جنگل های این کشور شود .

پیش از این در اخبار و به نقل از سوی مقامات دولت کلمبیا اعلام شده بود ، عوارض خشکسالی ناشی از پدیده ال نینو در این کشور بسیار وخیم بوده و موجب خشک شدن بسیاری از رودها ، دریاچه ها و کانال  های آبی ارتباطی در این کشور شده است . بر اساس این گزارش ، پائین رفتن سطح آب رودها در این کشور به حدی بوده است که کاربری بندر رود ماگدالنا مختل شده و کانال های آب منطقه استان آتلانتیکو نیز به طور کامل خشک شده اند . اندازه گیری های انجام شده نشان می دهد سطح آب رودخانه های کلمبیا به طور میانگین از 12 متر و بیست سانتیمتر به 11 متر تغییر یافته  و تنها طی ماه گذشته کاهشی برابر با یک صد و بیست سانتیمتر را در سیستم رودخانه های این کشور از قاره آمریکا شاهد هستیم .

در گزارشی که روز چهارشنبه گذشته از سوی تیمی از پژوهشگران کلمبیائی منتشر شد اعلام شده است که  شرایط حاکم بر اکوسیستم رود ماگدالنا بحرانی بوده و نیازمند توجه و انجام اقدامات فوری است . در این گزارش تصریح شده است که  افزایش دمای هوا در ماه جاری میلادی در کشور کلمبیا طی سال های گذشته بی سابقه بوده و این موضوع می تواند سبب بروز بحران های جدی و مشکلاتی از جمله آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این کشور شود .

ال ‌نینو (El Nino) یکی از چرخه‌ های مشهور آب و هوایی جهان بوده که هر 2 تا 7 سال یک ‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌ های بزرگی در آب و هوای سراسر زمین می‌ شود . از جمله این ناهنجاری‌ها می‌ توان به سیلاب‌ های ناگهانی ، خشکسالی ، قحطی و اپیدمی بیماری های مختلف اشاره کرد .

در واقع ال نینو دوره هوای گرم از یک سیستم آب و هوایی بزرگ بوده که در جنوب اقیانوس آرام رخ می دهد چرا که بر خلاف قاعده برای مدت طولانی گرم یا سرد بوده است . به بیان ساده تر ، ال ‌نینو یک گردش اتمسفری ، در صفحه ‌ای عمود بر استوا است که با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام استوایی و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام استوایی شکل می‌ گیرد و همراه با آن بادهای سطحی شرقی و بادهای غربی فوقانی به موازات استوا در سطح وسیعی از حوضه اقیانوس آرام استوایی ایجاد می ‌شود . این مساله به این معنا است که آب های گرم اقیانوس آرام از غرب اقیانوس به سمت شرق آن گسترش پیدا کرده و باران را با خود به آن سمت می برد . این موضوع باعث خشکسالی های گسترده ای در غرب اقیانوس آرام و بارندگی های شدید در شرق این اقیانوس می شود .

در گزارشی که روز چهارشنبه گذشته از سوی  تیمی از پژوهشگران کلمبیائی منتشر شد اعلام شده است که  شرایط حاکم بر اکوسیستم رود ماگدالنا بحرانی بوده و نیازمند توجه و انجام اقدامات فوری است . در این گزارش تصریح شده است که  افزایش دمای هوا در ماه جاری میلادی در کشور کلمبیا طی سال های گذشته بی سابقه بوده و این موضوع می تواند سبب بروز بحران های جدی و مشکلاتی از جمله آتش سوزی در جنگل ها و مراتع این کشور شود .

منبع : xinhuanet

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]