کد خبر : 28243 پنج شنبه 01 بهمن 1394 - 18:28:18
مطالعه-جهش-ژنتیکی-مخرب-در-انسان-های-مدرن

دگرگونی و تحول ژنهای انسانی در جریان مهاجرت از آفریقا

مطالعه جهش ژنتیکی مخرب در انسان های مدرن

سیناپرس: پژوهشگران سوئیسی با مطالعه روند تغییرات ژنتیکی انسان های مدرن دریافتند که این انسان ها از آفریقا به سایر نقاط جهان مهاجرت کرده و هر چه فاصله جوامع مهاجرت کرده از خاستگاه خود دورتر است ، ژن های مخرب نیز در این انسان ها بیشتر ظاهر شده است .

مطالعات دانشمندان نشان می دهد که انسان های مدرن در حدود 100 هزار سال پیش در قالب گروه های کوچک از شمال آفریقا راهی سایر مناطق جهان شده ودر این میان  گروهی به آسیا مهاجرت کرده و بخشی از این انسان ها روانه قاره آمریکا شدند .

هر چه انسان های مدرن  از آفریقا فاصله بیشتری  گرفته اند به تدریج جهش ژنهای آسیب رسان در آن ها فزونی یافته است  به طوریکه در مسافت های نزدیکتر به این منطقه کمتر شاهد این رخداد هستیم .

 

 در حال حاضر گروه های مختلف انسانی ساکن در مناطق مختلف جهان دارای ساختار ژنتیکی متفاوتی هستند و  این موضوع نشان می دهد که  اگر چه نخستین انسان های مدرن همگی از ریشه ای مشترک و مبدائی یکسان به سایر نقاط جهان مهاجرت کرده اند ، اما شرایط محیطی و انتخاب طبیعت ، در این میان نقش مهمی داشته و موجب تنوع ژنتیکی در این مناطق شده است . از سوی دیگر مطالعات پژوهشگران حاکی از این حقیقت است که ژن های آسیب دیده و مخرب در ساکنان کشورهای آمریکای جنوبی از جمله مکزیک به نسبت افراد ساکن آفریقا بیشتر است .

در همین رابطه لارنت اکسکا فیر  از اعضای این تیم تحقیقاتی و پژوهشگر موسسه بیو انفورماتیک کشور سوئیس و استاد دانشگاه برن اعلام کرد : بر اساس اطلاعات به دست آمده   از تکنولوژی مرتب سازی نسل آینده NGS   در بررسی ژنهای منفرد از مناطق مختلف و  کشورهای  جمهوری دمکراتیک کنگو ، نامیبیا ، الجزایر، پاکستان ، کامبوج ، سیبری و مکزیک مشخص شد  که هر چه انسان های مدرن  از آفریقا فاصله بیشتری  گرفته اند به تدریج جهش ژنهای آسیب رسان در آن ها فزونی یافته است  به طوریکه در مسافت های نزدیکتر به این منطقه کمتر شاهد این رخداد هستیم .

منبع : Swiss Institute of Bioinformatics

کلید واژه ها: انسان مدرن مهاجرت
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]