اقتصاد را با کمک نخبگان متحول می کنیم

 به گزارش سیناپرس از روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری،دکتر سورنا ستاری درجشن ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان افزود: آینده از آن شما است و باید بدانید درنقطه آغاز ایستاده اید، کار شما از الان شروع می شود.

وی با اشاره به اینکه بنیاد به عنوان نقطه اتکاء همه نخبگان کشورقصد دارد آن ها را در مسیرتأثیرگذاری و مفید بودن برای کشورتربیت کند، بیان کرد: نخبگان و استعدادهای برتر از بنیاد ملی نخبگان نخواهند به صورت مستمری پولی را در اختیارشان قرار دهد، چراکه رویکرد جدید بر این اساس نیست.

وی یاد آورشد:استعدادهای برتر از این بنیاد چگونگی قدم گذاردن در مسیر اقتصاد دانش بنیان، چگونگی تحول اقتصادی و چگونگی کمک کردن به کشور را بخواهند، بنیاد تا حدود زیادی می تواند در پاسخ دادن نخبگان به این سؤالات آنان را یاری کند.

وی افزود:فرصتی در اختیار شما است تا دین خود را به این مملکت ادا کنید، چراکه این کشور به هیچ کدام از ما احتیاجی ندارد بلکه ما هستیم که نیازمند ایران هستیم،خدمت به این کشور و ادای دین به آن وظیفه همه ما از جمله نخبگان است.

دکترستاری با اشاره به این که نمی توان نخبه را در یک اقتصاد بر مبنای منابع زیرزمینی و نفت حفظ کرد، چراکه کشور متکی به نفت، به نخبگانش اهمیت نمی دهد بیان کرد: این روش اقتصاد می باید تغییر کند و روش تغییر آن تنها در دستان نخبگان کشور است، دوره جدید فرصت بسیار خوبی است تا با کمک نخبگان اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.

*** تعریف نخبگی

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که تعریف نخبگی در این نیست که نفر اول کنکور یا دارنده مدال المپیاد باشیم افزود: نفر اول کنکور شدن یا دارنده مدال المپیاد بودن گرچه سخت و نیازمند تلاش بسیار بزرگی است، اما نخبگی زمانی است که بتوان مشکلی از کشور را حل کرد و در سرنوشتش تأثیرگذار بود.
معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با تاکید براینکه نفرات برترکنکور و المپیادها انتخاب شده اند تا توانایی های خود را نشان بدهند، ادامه داد: نگرش را در حوزه نخبگی باید تغییر داد. نخبگان باید بیشتر از دیگران تلاش کنند، بیشتر از دیگران پشتکار داشته باشند و بیشتر از دیگران برای اصلاح بخش های مختلف کشور همت کنند.

*** سرمایه گذاری روی نخبگان

رییس بنیاد ملی نخبگان بیان کرد: امیدواریم بنیاد در دوره جدید با اصلاحات آیین نامه ای بتواند خدمات بهتری به نخبگان در راستای توانمندسازی ایشان ارائه دهد و نخبگان در روند حرکت کشور به سوی پیشرفت موفق باشند.

وی یادآور شد:کشور حاضر به سرمایه گذاری بر روی نخبگان است، اما همت اصلی با خود آن هاست که بخواهند به کشور خدمتی کنند. مهم نیست داخل یا خارج کشور حضور داشته باشند، همین که به هر نحوی به میهن شان خدمتی کنند دین خود را به این مرز و بوم ادا کرده اند.

*** شهرت جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است

در بخش دیگر از این مراسم، دکتر سیدحسن حسینی، معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان و دبیر همایش هشتم نخبگان جوان طی ارائه گزارشی به شرایط برگزیدگان امسال، مقایسه آماری و بررسی وضعیت نخبگان و استعدادهای برتر سال 93 پرداخت.
وی با اشاره به برگزیدگان آزمون سراسری سال 92 به عنوان مهم ترین گروه مورد انتظار برای ورود به بنیاد ملی نخبگان است ، بیان کرد: تغییراتی در آیین نامه بنیاد ملی درحال انجام است که به هدفمندتر شدن ارائه تسهیلات کمک می کند و نخبگان می توانند از تسهیلات و امتیازات بهتر استفاده کنند.
دکترحسینی با اشاره به کسب 295 مدال المپیادی در سال 92 گفت: تعدادی از المپیادی ها دانش آموزان سوم دبیرستانی هستند که سال آینده وارد دانشگاه ها خواهند شد.

دبیر شورای نخبگان ضمن اشاره به این که سهم دختران در میان برگزیدگان کنکور گروه های ریاضی فیزیک و علوم تجربی کاهش یافته است، یادآور شد این کاهش در گروه علوم انسانی جبران شده، پس در نتیجه در مجموع تفاوت معناداری بین فراوانی دختران و پسران اتفاق نیفتاده است.

بنا به گفته حسینی، با توجه به فراوانی جمعیت شهر تهران، بیش از 92 درصد برگزیدگان متولدین این شهر هستند. دانشگاه های صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب بیش ترین تعداد پذیرفته شدگان را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به این که رشته مهندسی برق بیش ترین تعداد پذیرفته شدگان رشته ریاضی فیزیک را به خود اختصاص داده بیان کرد: امسال بر خلاف سال های گذشته تعداد قابل توجهی رشته مهندسی مکانیک را انتخاب کرده اند، که نشان دهنده این است که شهرت اندک اندک جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است.

معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: سه شنبه این هفته همایش نخبگان، با حضور ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می شود و نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان در دو نقطه از شمال کشور برپا خواهد شد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا