کد خبر : 18123 پنج شنبه 16 مهر 1394 - 10:14:13
تغییر-سبک-زندگی،-بیماری-های-منتج-به-نابینایی-را-کاهش-می-دهد

تغییر سبک زندگی، بیماری های منتج به نابینایی را کاهش می دهد

مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم گفت: حدود یک درصد از جمعیت بالای 50 سال کشور به دلیل بیماری های نابینا کننده غیر واگیر دچار معلولیت هستند، در حالی که با تغییر سبک زندگی می توان تا 70 درصد از ابتلا به این بیماری ها جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم ، دکتر سید فرزاد محمدی به مناسبت 16 مهر (روز جهانی بینایی) با اعلام این خبر گفت: روز جهانی بینایی همه ساله در دومین پنج شنبه اکتبر با هدف توجه به مشکل نابینایی در سطح جهان برگزار می شود که مضمون بزرگداشت امسال را برای کشورمان، 'بیماری‎های غیرواگیر چشم پزشکی' برگزیده ایم.
وی خاطرنشان کرد: بزرگداشت این روز، اقدام جهانی مشترکی است که از طرف آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی و سازمان جهانی بهداشت و بعضی سازمان های غیر دولتی بین المللی با هدف کنترل نابینایی قابل پیشگیری تا سال 2020 صورت می پذیرد.
محمدی اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از 80 درصد بیماری های چشم قابل پیشگیری هستند، قصد داریم از این پس با حمایت وزارت بهداشت در زمینه روزهای مناسبتی چشم به هموطنان اطلاع رسانی کنیم.
مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم در مورد نام گذاری 'بیماری های غیرواگیر چشم' برای روز بینایی امسال اظهار داشت: در این عنوان دو هدف مد نظر قرار گرفته است، نخست تمرکز بر بیماری ‎های نابینا کننده چشمی غیر عفونی مانند بیماری فرسودگی شبکیه در سالمندی، رتینوپاتی دیابتی، آب مروارید و آب سیاه که همگی با افزایش سن ارتباط دارند و از سوی دیگر عوامل خطر بیماری ‎های غیر واگیر مانند فشار و چربی خون، سندرم متابولیک و چاقی، کم تحرکی، الگوی تغذیه‎ای و بیماری دیابت که خود از عوامل خطر و ایجاد کننده بیماری‎های نابینا کننده چشم به شمار می رود. 
وی گفت: اختلال بینایی ناشی از فرسودگی شبکیه در سالمندی در کشور 5/0 (نیم) درصد تخمین زده می‎شود که بر این اساس 49 هزار نفر در کشور به این دلیل دچار معلولیت هستند.
محمدی یاد آور شد: نتایج یافته های علمی بیانگر آن است که الگوی تغذیه‎ای سالم، فعالیت بدنی (ورزش) و اجتناب از سیگار حدود 70 درصد خطر احتمال ابتلا به این بیماری های چشمی را کاهش می دهد.
به گفته وی، شیوع اختلالات بینایی ناشی از رتینوپاتی در کشور 3 دهم (3/0) درصد تخمین زده می‎شود و بر این اساس 27 هزار نفر در کشور به این دلیل معلولیت بینایی دارند. همچنین فشار خون امکان بروز رتینوپاتی دیابتی و تورم مرکز شبکیه را به میزان 3.5 ( سه و نیم) برابر و سیگار نیز سرعت پیشرفت رتینوپاتی را به همین میزان افزایش می دهد.
وی افزود: هم اینک با کنترل عوامل خطر ذکر شده از جمله کنترل قند و چربی خون بیماران، تقریبا می‎توان به بیماران دیابتی اطمینان داد که دیگر به دلیل بیماری قند نابینا نمی‎شوند و پس از بروز عوارض با اقدامات درمانی تزریقی، لیزر و جراحی، می توان آنان را بینا نگاه داشت.
مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم اظهار داشت: از سوی دیگر، شیوع اختلال بینایی ناشی از آب سیاه در کشور 2 دهم (2/0) درصد تخمین زده می‎شود که بر این اساس 20 هزار نفر در کشور به این دلیل معلولیت دارند. 
وی ادامه داد: به علت طبیعت خاموش بیماری آب سیاه، متاسفانه از هر چهار نفر، سه نفر از مبتلایان از آن مطلع نیستند که این امر بسیار مشکل ساز است.
دکتر محمدی گفت: توصیه می شود افراد بالای 45 تا50 ساله که در خانواده هایشان سابقه ابتلا به بیماری آب سیاه وجود دارد، برای انجام معاینات سالانه منظم چشم پزشکی به منظور تشخیص به موقع بیماری مراجعه کرده در صورت تشخیص بیماری، تبعیت کافی از داروها و پیگیری داشته باشند تا با مداخلات و پیگیری موثر، بتوان به میزان قابل توجهی از احتمال بروز نابینایی به دلیل آب سیاه، کاست.
وی افزود: برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم در نظر دارد در شش ماه دوم هر سال، شش مناسبت را که مرتبط با سلامت بینایی و چشم است، برگزار کند که اولین مراسم آن 'روز جهانی بینایی' است که امید می رود در نوبت های آینده به صورت موضوعی و تخصصی به سایر مناسبت ها نیز پرداخته شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]