بمباران اتمی، راهکار مسکونی کردن مریخ؟

کد خبر : 16003 سه شنبه 24 شهریور 1394 - 04:00:00

الون ماسک که یک فرد برجسته در زمینه فناوری های نوین است، پیشنهاد بسیار عجیبی برای قابل سکونت ساختن سیاره مریخ ارائه کرده است و معتقد است که می توان با بمباران اتمی، حرارت این سیاره را به حد مناسب برای زندگی انسان رساند.

انسان به شدت به دنبال یافتن یک مرکز ثانویه برای زندگی بشر است و در این میان بسیاری از دانشمندان معتقدند که سیاره مریخ به عنوان یک گزینه مناسب برای زندگی بشر محسوب می شود.

حال الون ماسک به عنوان یکی از افراد برجسته در رده فناوری به اظهار نظرهای بسیار جالبی در این زمینه دست زده است. الون ماسک که یکی از افراد اصلی پروژه ارسال گردشگر به فضا محسوب می شود معتقد است که برای تنظیم حرارت سیاره مریخ می توان این سیاره را با بمب های اتمی مورد هدف قرار داد.

او معتقد است که استفاده از بمب های اتمی حرارتی می تواند ساختار دمای سیاره مریخ را در حدی بالا ببرد که حرارت موجود در این سیاره نه بسیار زیاد و نه بسیار کم باشد و بشر بتواند در این محیط زندگی کند.

حال دانشمندان متخصص در زمینه های زمین شناسی نیز در این زمینه ساکت ننشسته اند و به اظهار نظرهایی درباره این تئوری جنجالی دست زده اند. نخستین فردی که در این زمینه به بیان نکاتی پرداخته، پروفسوری از دانشگاه کلورادو است. این پروفسور که برایان تون (Brian Toon) نام دارد درباره قابل سکونت کردن مریخ نظرات مخصوص به خود را دارد. او معتقد است که بشر می تواند ساختار این سیاره سرخ را مناسب زندگی بسازد ولی استفاده از بمب های اتم را راهکار مناسبی برای این کار نمی داند.

مایکل مان (Michael Mann) از دانشگاه علوم زمین شناسی دانشگاه پن در این باره به نکات جدیدی اشاره می کند. او معتقد است که شاید بتوان حرارت این سیاره را با بمباران اتمی تعدیل کرد ولی این امر به زنجیره ای از مشکلات دیگر منتهی خواهد شد که می تواند به شدت زندگی در این سیاره را دشوارتر از شرایط فعلی بسازد. او معتقد است که این بمباران موجب ایجاد ریز ذرات بسیار زیاد در جو این سیاره خواهد شد و همین امر نیز هوای این سیاره را برای زندگی دشوار خواهد ساخت.

با این حساب به نظر می رسد که تئوری ارائه شده توسط الون ماسک جایگاه علمی چندان نیرومندی در میان دانشمندان ندارد و نمی توان بر روی آن به عنوان یک گزینه مناسب برای قابل سکونت سازی مریخ حساب کرد.

منبع

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]